Няма нужда от документ, с който да се доказва дали имаш сметка – удостоверение или нещо подобно. Задължение на Фонда за гарантиране на влоговете, на синдици, на квестори да докажат и да покажат кой има гарантирани влогове. До десет дни ще се прехвърли тази информация към други банки, определени от Фонда за гарантиране на влоговете, казаха проф. Валери Димитров и Кольо Парамов.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Възможно ли е да се замести физическото ходене до банка с интернет банкиране и . Проверки и спорове ще има – но не виждам проблем да се докаже кой какво е имал в КТБ, категоричен беше проф. Валери Димитров. Длъжниците на банката си остават такива и ще трябва да се издължават на назначения от Фонда за гарантиране на влоговете синдик, каза Димитров в сутрешния блок на Нова телевизия.
Кредитите не стават предсрочно изискуеми – те се плащат при условията, при които са сключени. Плащането става при синдика, като пак ще бъде определено физически къде, в кой офис на КТБ ще става.
Според Парамов обаче ще има оспорване на вземането на лиценза, защото част от документите не са перфектни. Няма подпис от одитор върху доклада на квесторите за КТБ, който е основанието да се вземе лицензът. Праща се и писмо до ЕЦБ, че „резултатът от одита е такъв и такъв”, но това беше проверка от международни фирми, не одит, добави финансистът. А БНБ да погледне какво са правили квесторите – първо казват 4,22 млрд. лева дупка с обезценките, вчера казват 3,745 млрд. лева, уточни Парамов.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Сега Върховният съд трябва бързо да реши, но фактическият синдик на КТБ е Фондът за гарантиране на влоговете. Той е основен кредитор на банката при това положение. Затова и е толкова важно и съм убеден, че Фондът ще изтиска всичко възможно от активите на КТБ – и няма да продава на безценица. Най-доброто решение е да се продава на друга банка, каза Димитров. Парамов добави, че Фондът ще вземе 1,4-5 млрд. лева заем от държавата, за да се разплатят гарантираните влогове, а след това, с продажбата на активите на КТБ, ще се връщат тези пари.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Ефектът от фалита на КТБ ще е много голям, но косвен. Преките вреди ще отидат на сметката на лицата с негарантирани влогове и на сметката на Фонда за гарантиране на влоговете, каза бившият шеф на Сметната палата.
Много важно е какво ще стане с ТБ Виктория. Тази банка може да бъде запазена, да се продаде дяловото участие на друга банка и да се покрият част от загубите в КТБ. БНБ да не й взема лиценза, защото това ще е колосална глупост, категоричен беше проф. Димитров.