Кольо Парамов: Историята с КТБ не е свършила - БНБ е уязвима в съда

07 ноември 2014, 07:50 часа • 24502 | прочитания

Няма нужда от документ, с който да се доказва дали имаш сметка – удостоверение или нещо подобно. Задължение на Фонда за гарантиране на влоговете, на синдици, на квестори да докажат и да покажат кой има гарантирани влогове. До десет дни ще се прехвърли тази информация към други банки, определени от Фонда за гарантиране на влоговете, казаха проф. Валери Димитров и Кольо Парамов.

Още: И в международни води: Тръмп разреши подводния добив на полезни изкопаеми

Още: Путин видя шанс в търговската война да укрепи икономиката на Русия

Възможно ли е да се замести физическото ходене до банка с интернет банкиране и . Проверки и спорове ще има – но не виждам проблем да се докаже кой какво е имал в КТБ, категоричен беше проф. Валери Димитров. Длъжниците на банката си остават такива и ще трябва да се издължават на назначения от Фонда за гарантиране на влоговете синдик, каза Димитров в сутрешния блок на Нова телевизия.

Кредитите не стават предсрочно изискуеми – те се плащат при условията, при които са сключени. Плащането става при синдика, като пак ще бъде определено физически къде, в кой офис на КТБ ще става.

Според Парамов обаче ще има оспорване на вземането на лиценза, защото част от документите не са перфектни. Няма подпис от одитор върху доклада на квесторите за КТБ, който е основанието да се вземе лицензът. Праща се и писмо до ЕЦБ, че „резултатът от одита е такъв и такъв”, но това беше проверка от международни фирми, не одит, добави финансистът. А БНБ да погледне какво са правили квесторите – първо казват 4,22 млрд. лева дупка с обезценките, вчера казват 3,745 млрд. лева, уточни Парамов.

Още: Кристалина Георгиева посочи колко близо е светът до рецесия

Още: „ОББ за устойчив бизнес“ в Пловдив и региона: Успехът не се измерва само с печалба, а с влияние върху средата

Сега Върховният съд трябва бързо да реши, но фактическият синдик на КТБ е Фондът за гарантиране на влоговете. Той е основен кредитор на банката при това положение. Затова и е толкова важно и съм убеден, че Фондът ще изтиска всичко възможно от активите на КТБ – и няма да продава на безценица. Най-доброто решение е да се продава на друга банка, каза Димитров. Парамов добави, че Фондът ще вземе 1,4-5 млрд. лева заем от държавата, за да се разплатят гарантираните влогове, а след това, с продажбата на активите на КТБ, ще се връщат тези пари.

Ефектът от фалита на КТБ ще е много голям, но косвен. Преките вреди ще отидат на сметката на лицата с негарантирани влогове и на сметката на Фонда за гарантиране на влоговете, каза бившият шеф на Сметната палата.

Много важно е какво ще стане с ТБ Виктория. Тази банка може да бъде запазена, да се продаде дяловото участие на друга банка и да се покрият част от загубите в КТБ. БНБ да не й взема лиценза, защото това ще е колосална глупост, категоричен беше проф. Димитров.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес