До края на годината вторият хидроагрегат на ПАВЕЦ Чаира трябва да е рехабилитиран и да започнат водни тестове, а след това да се въведе в експлоатация. Това стана ясно след визита на премиера акад. Николай Денков на място.
Дейностите по рехабилитацията са свързани с подготовка на статора и турбината. Ако всичко мине по план, същата процедура и техническо решение ще бъдат приложени и за трети хидроагрегат, който е в същото състояние като втори. Срокът за изпълнение е до 12 месеца след започване на ремонта.
При първи хидроагрегат обаче нещата не стоят така. Там не са правени рехабилитационни дейности и продължават да се водят преговори.
Още по-лоша е новината за четвърти хидроагрегат - той не може бъде поправен, по думите на директора на НЕК Мартин Георгиев. Затова ще се търси вариант да се прави изцяло нов хидроагрегат - началото ще е обществена поръчка.
Още: Аварията в ПАВЕЦ "Чаира": Експертен анализ пред депутатите за причините
Общата цена на ремонта на ПАВЕЦ Чаира ще е около 80 милиона лева, като това обаче е прогноза - на база направени проучвания за изграждане и рехабилитация на подобен тип съоръжения. Финансирането ще бъде осигурено чрез комбинация от собствени и привлечени средства. В Закона за държавния бюджет за 2024 г. за "Модернизация и рехабилитация на ПАВЕЦ "Чаира" е предвидено, че Министерски съвет може да одобри или предложи на Народното събрание да издаде държавна гаранция в размер на 80 млн. лв. На база на държавна гаранция НЕК може да се възползва от възможността за получаване на кредит.
Още: 10 години ПАВЕЦ "Чаира" е експлоатирана грешно, обяви Денков
ПАВЕЦ Чаира има изключително важна роля за управлението и гарантиране на сигурността и балансирането на електроенергийната система на страната. С инсталирана мощност от 864 МВт в генераторен режим и 784 МВт в помпен режим централата дава възможност да бъдат успешно балансирани както традиционните базови мощности – АЕЦ и ТЕЦ, така и да бъдат успешно интегрирани възобновяемите източници на енергия. ПАВЕЦ Чаира може да бъде стартирана и да достигне пълна мощност от 0 за само 80 секунди! Централата е от ключово значение за балансирането на електроенергийната система със своето потребление в помпен режим на работа – при свръхпроизводство на електроенергия енергийно преработените води от язовир Чаира се изпомпват (качват) обратно в язовир Белмекен. Как се докарахме дотам сега да трябва скъп ремонт, припомнете си: "Луд умора няма": Разбихме най-уникалната си енергийна мощност ПАВЕЦ Чаира
СНИМКА: Министерски съвет
Успешен край на рехабилитацията на ПАВЕЦ Белмекен
Същевременно, днес (13 февруари) беше обявено, че ПАВЕЦ Белмекен е успешно рехабилитиран. Това включва проектиране, производство, доставка, монтаж, технически надзор, настройка, тестване и въвеждане в експлоатация на оборудване: хидравлични цилиндри за сферични шибъри на турбините и помпите, турбинно оборудване, което включва нови турбинни регулатори, дюзи и дефлектори. Нови възбудителни системи, генераторни прекъсвачи и системи за управление и мониторинг на цялата централа с нови операторски станции. Стойността на рехабилитацията на ПАВЕЦ Белмекен е в размер на малко под 10 млн. евро (9,919,372.55).
Каскадата Белмекен – Сестримо – Момина клисура включва ПАВЕЦ Белмекен, ВЕЦ Сестримо, ВЕЦ Момина клисура, язовир Белмекен, дневен изравнител Станкови бараки и дневен изравнител Момина клисура. Разположена е в североизточните склонове на Рила планина и се разпростира от 1920 м.н.в. при яз. Белмекен до 251 м.н.в. при ВЕЦ Момина клисура.
Общата инсталирана мощност на каскадата е 735 МВт в генераторен режим и 104 МВт в помпен режим.
След грандиозната авария в ПАВЕЦ "Чаира": Поръчват скоростни защити за напорни тръбопроводи