Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

КНСБ за Бюджет 2024: Напрегнат, но изпълним

20 ноември 2023, 13:30 часа • 1726 прочитания

КНСБ оценява внесения бюджет за 2024 година с измененията, които бяха направени в последните дни, като напрегнат, особено в приходната част, като се има предвид, че вече е и без таксата за пренос на газ. Това заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров на пресконференция, ден преди заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, цитиран от БГНЕС.

Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили

Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко

Още: България де факто се отказа от транзитната такса за руския газ

По думите му рядко финансови министри са внасяли финансова сметка с подобни приходи. Все пак Димитров коментира, че бюджетът не изглежда неизпълним.

БВП ще бъде ревизиран

Според него БВП много скоро отново ще бъде ревизиран нагоре."Нашите оценки са, че най-вероятно ще видими още поне 2 млрд. лв. добавени към БВП", каза той, като добави, че дори и при изпълнението на 260 млрд. лв. БВП за 2024 г. ще означава нарастване.

Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици

Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава

По думите му малко над 6 млрд. лв. увеличение на данъчно-осигурителните приходи и увеличаване на доходите с ръст на минималната работна заплата и на минимално-осигурителния доход е в рамките на очакваното.

Президентът на КНСБ посочи, че от синдиката имат притеснение със заложените почти двойни приходи в европейските средства. "Ако има някъде в приходната част съмнения, за нас са по-скоро дали ще успеем да получим и да вкараме в реализация европейските средства – ПВУ и съответните други инструменти като RepowerEU", добави той.

Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.

Още: Фицо иска руски газ през България, Ердоган помага

Още: Асен Василев: Отивам си, ако не се справя с бюджет 2024

Димитров допълни, че планираното увлечение на разходите кореспондира с ръста на приходите с един огромен буфер – капиталовите разходи. „Виждаме едни сериозни възможности тук за буфери в разходите, ако не се изпълнят част от приходите", обясни той.

Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката

Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?

Президентът на КНСБ отбеляза, че имаме чист нов бюджет, но е песимист, че капиталовата програма ще бъде изпълнена и ние ще свършим далеч под тези 7,7 млрд. които са планирани, припомняйки, че изпълнението за м.г. беше 5 млрд. лв.

Разходи за заплати и пенсии

"Бюджетът е изпълним, 3-те процента дефицит са защитими", смята Димитров и добави, че основно, както и през последните години, капиталовата програма е буферът. Според него неизпълнението на капиталовата програма ще влияе негативно върху реалния ръст на БВП. Той посочи, че разходите за социални дейности изпълняват критериите, подчертавайки, че от тези 4,8 млрд. лв. 2,5 млрд. лв. са за пенсиите, над 1 млрд. са допълнителните разходи за здравното осигуряване.

Димитров не е съгласен със заложените разходи за заплати. "Ръстът не е 2 млрд., както обясняват. Половината от този ръст, всъщност, е изплащането на вече увеличените заплати от средата на 2023 г. Увеличението на заплатите на педагозите не е така, както трябва да бъде. Предлага се 125% спрямо средната за 2023 г. работна заплата. Имаме съществен спор, който ще струва между 150 и 200 млн. върху тези заложени в бюджета", обясни той.

Димитров определени като положителни ръстът на пенсиите, заложен за 2024 г. и допълнителните отпуснати 15 млн. за активна политика на пазара на труда.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес