Европейският социален стълб обхваща 20 области, които покриват всички сфери на съзнателния човешки живот: от образование през влизането на пазара на труда, гарантирането на подкрепата от всички институции, заплащането на труда, устойчивостта на работното място и пенсионирането в края. Той не е просто набор от принципи, а съдържа 20 области, в които има конкретни права, които ще имат задължителна сила за всички страни в Еврозоната.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
Това заяви президентът на Конфедерацията на независимите синдикати (КНСБ) Пламен Димитров по време на семинар с журналисти, на който бяха обсъдени целите и съдържанието на Европейския социален стълб. По думите му за останалите държави извън еврозоната европейският социален стълб ще има препоръчителен характер, но няма да има пречка другите държави да се присъединят към него доброволно. Пламен Димитров обяви, че премиерът Бойко Борисов се е съгласил България да стане част от този Европейски социален стълб. „Ние ще си го търсим този потвърдителен отговор от министър-председателя Борисов”, допълни още Димитров. Ако ние станем част от този стълб, ще имаме всички аргументи да си търсим по високите стандарти на живот.
Важно е да покажем позитивен натиск на правителството за това то да се присъедини към социалния стълб, коментира Асия Гонева, изпълнителен секретар в КНСБ.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени