Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какви държавни пари ще получат зърнопроизводителите: Разбивка

11 февруари 2024, 19:33 часа • 5710 прочитания

На 12 февруари 2024 г., понеделник, предстои да бъде сключено споразумение в две части между сектора и властта. "Решението на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) е взето от всички нейни членове, които бяха запознати с предложението на държавата, след задълбочен анализ на ситуацията. Категорично заявяваме, че оставаме в протестна готовност до подписване на удовлетворяващо всички членове на НАЗ споразумение, но се разграничаваме от обявените в понеделник протести на други организации с политически искания.", това се казва в позиция на Асоциацията, изпратена до медиите.

Още: Обрат с цената на петрола заради данни от САЩ

Още: Може ли да бъде избегнато увеличениeтo в цената на тока за бита от 9%? Мнението на експерти

Финансови параметри 

"В първата част на споразумението ще се съдържат финансовите параметри, а именно: сектор зърнопроизводство ще бъде подпомогнат при следната модулирана ставка:

  • от 1-3000 дка - 20 лв/дка (10 лв. до 31 март и 10 лв. до 30 септември);
  • от 3000 дка до 6000 дка - 10 лв/дка (5 лв. до 31 март и 5 лв. до 30 септември);
  • от 6000 дка до 10 000 дка - 5 лв/дка (2,5 лв. до 31 март и 2,5 лв. до 30 септември);
  • стопанства над 10 000 дка ще получат ставки за първите си 10 000 дка;

"Mалките производители ще получат средствата без да е необходима от тяхна страна справка с отчетност на загуби през стопанската 2022-2023 г. Важно уточнение е, че вторият транш до 30 септември ще се случи само при удължаване на регламента за помощта за Украйна, който към момента действа да 30 юни.", уточняват от НАЗ.

Още: Росен Костурков: Трябва да спасим тази част от земеделците, които наистина са застрашени

Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

Законодателни реформи 

Втората част от споразумението ще касае законодателни реформи с написани конкретни текстове и концепции относно: Закона за собствеността и ползването; Закона за арендата; Закон за браншовите организации; Закон за Аграрната камара; Закон за търговията с храни; Закон на кооперативите; ЗКПО; ЗСПЗЗ. Държавата поема и ангажимент напояването да стане национален приоритет, допълват още от Асоциацията.

Още: Не давайте още пари на фермерите: Кристалина Георгиева с предупреждение

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

В споразумението ще бъдат разписани и международните позиции на държавата по отношение на натиска по линия на зелената сделка, ясна позиция по дерогацията на ДЗЕС 6, 7, 8 за тази стопанска година и устояване на лицензионен режим при доставка на стоки от Украйна и трети страни.

НАЗ застава зад решението на членовете си, които се борят за оцеляването на селското стопанство. Доказваме за пореден път, че определението „терористи“ не касае българските земеделски производители, защото те са способни да водят конструктивни преговори, се казва още в писмото.

Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години

Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"

Браншова подкрепа

"Съгласни сме със справедливите протести на земеделците в България и исканията им за справедлива изкупна цена на тяхната продукция и защита от държавата от неконтролируемия внос на земеделска продукция от трети страни. Този внос води до нелоялна конкуренция, заради която и много фермери не могат да покрият разходите си и са изправени пред фалит.

За нас е важно навременното получаване на директните плащания, справедливото разпределение на т.нар. украинска помощ от ЕС, свързана с либерализацията на износа на селскостопанска продукция от Украйна, законодателните промени, с които да се подобри състоянието на агросектора в България", добавят от "Обединени земеделци".

С Вашия опит в преговори с политици Вие им повярвахте?!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес