Създаването на Консултативен съвет за Черно море е най-големият успех по отношение на рибарството и аквакултурите на паневропейско ниво. Това изтъкна евродепутатът от квотата на ПЕС Илияна Йотова, предаде БГНЕС.
Още: Иде ли криза: Световната банка понижи значително прогнозата за българската икономика
Още: Хотелиерите по морето вдигат драстично цените за летния сезон
В следващия програмен период ще се отпускат средства и за проучване и опазване на морето. В момента битката е дали Консултативният съвет да се намира в България или в Констанца, Румъния. Съветът ще обединява НПО и браншови организации, като няма да включва представители на държавна или общинска власт. Ще може и да кандидатства по различни проекти, да възлага изследвания. "Защото сега, когато се определя квотата за калкан, например, се избира някакво произволно число", посочи Йотова.
Съветът ще може да организира и провежда изследвания, да дава данни, с които ЕК да се съобразява и на тяхна база да определя подобни квоти. Бюджетът му ще е в размер на 250 000 евро, от които Йотова посочи, че увеличението с 50 000 е нейна заслуга.
Като една от важните промени, Йотова посочи и възможността да се изготвят общи проекти в областта на рибарството между страни от и извън ЕС, като България и Турция, например.
Още: За какво тегли кредит българинът?
Още: Добромир Живков: Влизаме в еврозоната дори и със служебно правителство
За следващия програмен период, тя призова рибарите да подготвят проектите си отсега, защото осите няма да са по-различни от предишните. Илияна Йотова припомни, че страната ни загуби 4 млн. евро от неусвояване на пари по рибарската програма. Като причини, тя посочи слабата информираност на бенифициентите, високия процент на съфинансиране и рестрикциите, наложени от ИАРА.