Лихвите по жилищните кредити у нас продължават да падат. Средната годишна лихва по новите жилищни заеми у нас възлиза на 2.68%, сочат данните на Българската народна банка към края на месец септември. Лихвеният процент намалява с 0.02 процентни пункта спрямо предходния месец август. На годишна база понижението достига 0.19 процентни пункта, тъй като през септември 2020 година, ипотечните кредити са били договаряни при средна годишна лихва от 2.87%.
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Годишният процент на разходите по заемите за жилище възлиза на 2.95% през септември тази година. Това е лек спад от 0.04 пр. п. на месечна база и понижение от 0.13 пр. п. спрямо същия месец на миналата година. За сравнение, ГПР тогава е бил на средно ниво от 3.08%.
Жилищното кредитиране записва бързи темпове на растеж през последната година. Само за последните 12 месеца, банките са отпуснали заеми за жилища за близо 2 млрд. лева. Според пследната макроикономическа прогноза на БНБ, това се дължи на ниските лихви, благоприятните перспективи пред имотния пазар и облекчаването на кредитните стандарти от страна на банките. Към края на месец септември тази година, общата сума по всички жилищни кредити у нас достига 13.513 млрд. лева, като нараства с 16.2% на годишна база. Тенденцията се отразява и на цените на жилищата, които не спират да чупят рекорди през последните години.
Лихвите по потребителските кредити запазват равнището от предходния месец, като през септември са били на средно годишно ниво от 8.40%. Това е повишение спрямо година по-рано, когато средната лихва при заемите в левове е достигала 8.06%. Годишният процент разходи по кредитите за потребление намалява на месечна база с 0.02 пр. п. до средно 8.93%. На годишна база обаче се отчита повишение от 0.32 пр. п., тъй като през септември 2020 година средното равнище по ГПР е възлизало на 8.61%.
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Потребителските кредити у нас достигат 12.977 млрд. лева към края на месец септември тази година, което е ръст от 9.9% на годишна база.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Кредитите за бизнеса поскъпват през септември на месечна база. Заемите за суми до 1 млн. евро, договорени в левове, са били със средна годишна лихва от 3.12% през септември. Това е ръст от 0.18 пр. п. спрямо август (2.94%). На годишна база се отчита понижение от 0.10 пр. п., тъй като година по-рано тези заеми са били договаряни при средна лихва от 3.22%.
Кредитите за бизнеса за сума над 1 млн. евро, договаряни в левове, са били със средна годишна лихва от 2.27% през септември. Това е ръс от 0.08 пр. п. спрямо август (2.19%) и спад от 0.21 пр. п. спрямо септември 2020 година (2.48%).
Заемите за суми до 1 млн. евро, договорени в евро, са били със средна цена от 2.47% през септември. Това е ръст от 0.05 пр. п. спрямо август (2.41%) и спад от 0.40% спрямо същия месец на миналата година (2.87%).
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
Новите кредити за над 1 млн. евро, договорени в евро, са вървели със средна годишна лихва от 2.55% през септември. Това е ръст от 0.38 пр. п. на месечна база (2.18%) и 0.39 пр. п. спрямо година по-рано (2.16%).
Кредитите за нефинансовите фирми нарастват с 4.1% на годишна база през септември 2021 г. и в края на месеца достигат 36.246 млрд. лева.
*ГПР (годишен процент на разходите) включва всички лихвени плащания по кредита, както и всички такси, комисиони и други разходи за сметка на клиента, извършването на които е условие за отпускането на кредита.