Износът на диаманти от Русия през 2023 г. е намалял с 12 на сто до 32,4 милиона карата спрямо 36,7 милиона карата година по-рано, предаде ТАСС. Приходите от доставките също са намалели до почти 3,7 милиарда долара в сравнение с 3,87 милиарда долара година по-рано, според данни на организацията Кимбърлийски процес.
Още: Стана ясно кои български плажове получават "син флаг" за идващия летен сезон
Още: Имотите в България са силно надценени: Предупреждение от експерти
Производството на диаманти в Русия през отчетния период е намаляло до 37,3 милиона карата, което е спад от 11 на сто на годишна база. Според организацията Русия реализира 33 на сто от световното производство на диаманти през 2023 г., следвана от Ботсвана с 23 на сто, Канада с 14 на сто, Ангола с 9 на сто и Република Конго с 8 на сто.
Кой е най-голям износител?
Още: Швейцария забрани вноса на руски диаманти
В същото време най-големият износител през миналата година, според Кимбърлийския процес, са Обединените арабски емирства (ОАЕ) с дял от 30 на сто, Европейският съюз става вторият най-голям износител на диаманти - делът му е 17 на сто, следвана от Русия с 11 на сто. Индия е била най-големият вносител на диаманти през 2023 г., като нейният дял от световния внос възлиза на 42 на сто (128 милиона карата).
Още: Иде ли криза: Световната банка понижи значително прогнозата за българската икономика
Още: Хотелиерите по морето вдигат драстично цените за летния сезон
Кимбърлийският процес (създаден през 2000 г. в град Кимбърли, Република Южна Африка) е международна организация под егидата на ООН, ръководена от правителствата на повече от 80 държави. Участниците в него са страни, произвеждащи и внасящи диаманти, които си поставят за цел да изключат от международната търговия "конфликтните" диаманти, които се използват за въоръжаване и подкрепа на антиправителствени и терористични организации. Кимбърлийският процес осигурява контрол върху транзакциите за износ и внос, обхващащи до 99 на сто от световния оборот на диаманти.
Най-големият руски производител на диаманти със санкции от ЕС
Още: За какво тегли кредит българинът?
Още: Добромир Живков: Влизаме в еврозоната дори и със служебно правителство