Близо 31% от българите, които живеят и работят в чужбина, биха се върнали в България, други 21% се колебаят. Над половината от сънародничите ни в чужбина може да се завърнат в България и IT индустрията се оказва основната притегателна сила. Това показва анкета, проведена от Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ) сред повече от 4000 наши сънародници в над 70 държави. Една трета от анкетираните споделят, че виждат възможности за развитие в България, съобщиха от БАСКОМ при представянето на данните на нарочна пресконференция.
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
"Тези резултати са изключително обнадеждаващи. Ние ще стартираме кампания "Завръщането", за да привлечем тези хора в софтуерната индустрия, където изпитваме остър недостиг на кадри, а възможностите за развитие са много“, каза при представянето на данните Доброслав Димитров, председател на УС на БАСКОМ.
През последните пет години българската софтуерна индустрия се развива с изключително бързи темпове. През 2017 г. ръстът на бранша е почти 20%. Оперативните приходи са на стойност 2,54 млрд. лева, което е двойно увеличение спрямо 2012 година. Това сочи изследсването "Барометър за състоянието на софтуерната индустрия", което БАСКОМ изготвя ежегодно. Докладът е разработен въз основа на данни от допитване до членуващите компании, както и анализ на софтуерната индустрия в България, изготвен от независимата консултантска компания CBN - Pannoff, Stoytcheff & Co., по поръчка на БАСКОМ.
Към момента в бранша са заети над 27 хил. души, обясни Георги Захариев, член на УС на БАСКОМ. През 2017 г. броят на новонаетите в индустрията се е увеличил с 15% спрямо предходната година. В тези цифри не са включени специалистите, които работят в другите отрасли като банковия сектор, телекомуникации и т.н. Същевременно всяка втора софтуерна компания планира 25-50% ръст на персонала през следващата година, но прогнозата за цялата индустрия е само за 10% ръст, поради липса на достатъчно кадри, посочи Георги Захариев.
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Близо 60% от анкетираните заявяват, че биха работили в българската ИТ индустрия, но само 20% имат необходимата квалификация, съобщиха още от асоциацията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Средната нетна работна заплата в IT сектора у нас е 2 700 лв, което е 3.8 пъти средната за страната, посочи Доброслав Димитров. В отговор на въпрос на Actualno.com дали би направил сравнение със заплащането в чужбина, Димитров каза, че човек, който работи в IT индустрията в България, е при равни или по-добри условия, отколкото на колега в Германия или Великобритания. "Тук можещите хора могат да успеят", категоричен е Димитров.
Повишаването на максималния осигурителен праг от 2 600 лв. на 3000 лв ще повлияе на прогнозите за 2019 и 2020 година, посочи авторът на проучването Людмил Стойчев. По думите му софтуерният сектор у нас представлява една пета от цялата IT индустрия и за последните 7 години - най-бързо развиващата се част от тази индустрия. За 2017 г. от софтуерния сектор са платени 70.6 млн. евро в осигурителните фондове на държавата.
Реално повишението на данъците за софтуерната индустрия в частта за осигурителните вноски е около 20%, съобщи Людмил Стойков и прогнозира, че даже работещите в аутсорсинг сектора ще бъдат засегнати и вероятно там ще има преразглеждане на планове.
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
"Вдигането на този праг ще удари 148 000 българи не само от IT индустрията. Бих нарекъл този данък данък "Успех". Ако си успешен в България, ще бъдеш наказан - това е посланието и според мен е хубаво да се отбележи, а в парламента утре да гласуват както искат", коментира Добромир Димитров.
Независимо от повишаването на осигурителната тежест, Димитров е категоричен, че IT индустрията ще се развива добре и през следващата година. България вече е хубаво място за добра кариера и всеки може да има западноевропейски стандарт на живот, категоричен е той.