Българското правителство подписа меморандум за сътрудничество с две частни компании относно планирането и изпълнението на иновативни проекти в сферата на енергетиката. Според официалното съобщение на Министерство на енергетиката, това партньорство може да осигури инвестиции на стойност около 1 млрд. долара.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Името на една от двете компании, обаче разбуни духовете у нас, тъй като според изданието bird.bg, тя е свързана с руския олигарх Алберт Авдолян, който се смята за приближен на Сергей Чемезов, шеф на "Ростех". Чемезов е посочван като един от най-доверените хора на руския президент Владимир Путин и част от списъците със санкционирани от САЩ и Европейския съюз след анексирането на Крим.
Двете компаниите, подписали меморандума у нас, са британската Gemcorp Capital Management Ltd. и американската IP3 Corporation. Името на първата компания е познато в България, тъй като Gemcorp беше един от трима инвеститори от консорциум, който през 2014 година водеше разговори за рекапитализиране и преструктуриране на изпадналата в несъстоятелност Корпоративна търговска банка (КТБ). Останалите два инвеститора бяха австрийската компания EPIC и Фонда на генералния държавен резерв на Султаната на Оман, който имаше миноритарен дял в КТБ.
Основател на Gemcorp е българинът Атанас Бостанджиев, като именно той подписа сегашния меморандум в присъствието на премиера на България Кирил Петков. На сайта на компанията е посочено, че Бостанджиев е основател и председател на управителния съвет. Преди да основе компанията, той е бил изпълнителен директор на VTB Capital UK, британското звено на руската VTB Bank, която попадна под международните санкции в резултат на руското нападение над Украйна. Бостанджиев е бил и партньор в Goldman Sachs в Лондон, като е управлявал съвместно операциите свързани с развиващите се пазари в Централна и Източна Европа, Близкия Изток и Африка. Според визитката, българинът е стартирал кариерата си в Merrill Lynch във Франкфурт през 1998 година.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Бизнесът на Gemcorp се разделя на три основни дейности: Gemcorp Capital, която осигурява финансиране за проекти в развиващи се пазари, Gemcorp Commodities Trading, предлагаща финансиране и решения в сферата на пазарите на физическите суровини и Gemcorp Energy, фокусирана върху разработката на енергийни решения в Африка, става ясно от сайта на компанията. Фирмата, с която България подписа меморандум, носи името Gemcorp Capital Management Ltd.
Нямаме руски инвеститори
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Преди седмица, на 17 март тази година, Gemcorp публикуват позиция на официалния си сайт по отношение на войната в Украйна в контекста на международните финансови и икономически санкции, наложени на Русия.
Компанията посочва, че първоначален инвеститор във фонда Gemcorp Capital е било руско лице, което никога не е било обект на санкции. Инвестицията е била реализирана след засилени проверки за съответствие. Инвеститорът е излязъл от фонда през октомври 2020 година, като понастоящем в компанията няма руски инвеститори.
"Сега нямаме руски инвеститори или клиенти. Първоначален инвеститор във фонда Gemcorp Capital бе руско лице, което никога не е било обект на санкции. Тази инвестиция премина през строги KYC (Know Your Customer, бел. ред.) и засилени проверки за съответствие. Този инвеститор напусна фонда през октомври 2020 г. Не сме имали други руски инвеститори", пише в съобщението.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
По отношение на дейността на компанията в Русия, Gemcorp посочват в съобщението, че тяхното звено Gemcorp Commodities Trading е оперирало бизнес за изкупуване на зърно в Русия през 2019 и 2020 година. Този бизнес обаче е бил прекратен през първата половина на 2021 година в резултат на негативни пазарни условия, като офисът на компанията в Русия е бил затворен в средата на същата 2021 година.
"Ние сме глобален бизнес, който обслужва клиенти в развиващите се пазари по целия свят. Русия беше ключов доставчик на зърно за някои от тези клиенти, но доставката на руско зърно беше сравнително малка част от цялостния ни бизнес в международен план. Gemcorp Commodities Trading, бизнесът за търговия със стоки на Gemcorp Group, управляваше бизнес за изкупуване на зърно в Русия през 2019 и 2020 г., но този бизнес беше закрит през първата половина на 2021 г. след негативни пазарни условия. Нашият офис в Русия беше затворен в средата на 2021 г.", пише в съобщението.
Още в началото на същото съобщение, компанията осъжда войната в Украйна: "Ужасени сме от трагедията, която се случва в Украйна след инвазията на Русия, която осъждаме от все сърце. Нашите мисли са с украинския народ, който е невинна жертва на непредизвикана агресия".
Gemcorp дава да се разбере, че има предвид международните санкции срещу Русия и руски лица и ще се съобрази с тях.
"Gemcorp Group има глобална политика за санкции, която изисква от цялата група спазване на всички основни закони за санкции, включително ЕС, Обединеното кралство, САЩ и ООН. Имаме специален екип от специалисти по съответствие, които следят за спазването на нашата глобална политика", добавят от компанията.
ОЩЕ: Забърка ли се правителството в скандал за 1 млрд. долара от "парите на Путин"?