Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Хем по-бедни, хем с повече данъци и осигуровки от много богати държави

18 април 2017, 07:30 часа • 3091 прочитания

В България внасяме повече осигуровки и данъци, отколкото в много по-богари държави, с по-висок жизнен стандарт. Това показва доклад на Организацията за икономическо развитие и сътрудничество (ОИСР), в която членуват страните с развити икономики. Припомняме, че България все още се води за държава с развиваща се икономика.

В доклада, който излезе миналата седмица, България логично не присъства точно защото е страна с развиваща се, а не развита икономика. Но според информация, цитирана от в. "Сега", у нас отчисленията за данък върху доходите и различните видове осигуровки достигат 41.40%. За ставнение в страните от ОИСР през 2016 година средното ниво е 36%. От отчисленията и осигуровките в България 23,34% са за сметка на наемния работник - 13,34 % осигуровки и 10% данък върху общия доход, а останалите 18,36% са осигуровките, които плаща работодателят.

С настоящия дял облагането на труда в България е по-високо, отколкото в Гърция, Испания, Естония и Полша, а далеч зад нас са богати държави като Люксембург, САЩ, Канада, Великобритания. В Швейцария например удръжките от заплатата на един несемеен работещ без деца са близо два пъти по-ниски от България - 21,8%.

Най-високо е данъчното облагане на доходите в Белгия, Германия, Унгария, Франция, Италия и Австрия. За несемеен работещ без деца удръжките в тези държави надхвърлят 45% от заплатата. Най-ниски данъци - под 20%, плащат в Мексико и Чили.

Когато се включат данъчните облекчения за работещи родители с деца, средният процент на удръжките в страните от ОИСР пада от 36% на 26,6%. Франция е държавата с най-неблагоприятно данъчно облагане на семействата с две деца - 40% от доходите, следвана от Финландия, Белгия, Италия. На другия край на скалата е Нова Зеландия, където след данъчни отстъпки заплатите на родителите с две деца се облагат само с 6,2%.

У нас отстъпките за работещи родители са повече от скромни - за доходите от 2016 г. се дава възможност годишните данъчни основи само на единия родител да се намалят с 200 лв. - при едно непълнолетно дете, с 400 лв. - при две деца, и 600 лв. - при три и повече ненавършили пълнолетие деца. В Швейцария например семейства с две деца плащат данъци върху доходите си в размер едва на 9.1%, става ясно от доклада на ОИСР.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес