Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Горивата у нас поскъпват, но с малко

17 септември 2019, 09:00 часа • 5131 прочитания

Горивата у нас вероятно ще поскъпнат с 5-10 стотинки за литър. Цената на бензина би трябвало да се повиши до 2.34 лв. за литър в следващите 1-2 седмици. Това прогнозира пред БНТ Андрей Делчев, изпълнителен директор на Българската петролна и газова асоциация (БПГА).

Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

При очакваното стабилизиране на цената на петрола около 70 долара за барел, бензиностанции и рафинерии ще повишат цените на продукцията си. "Търговците на едро и дребно изчакват как да видят какво ще се случи около Саудитска Арабия и суровия петрол, за да коригират цените", заяви Делчев.

"Трудно е да се гадае с колко точно могат да поскъпнат горивата. Българският пазар е малък и тотално зависим от цената на суровия петрол и това как се променят цените в Европа", каза той.

"Поскъпване на цените на горивата на бензиностанциите ще има, но в рамките на няколко (жълти) стотинки", каза пред Нова телевизия експертът от БПГА Светослав Бенчев.

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

По думите му пазарите на готови нефтопродукти са реагирали необичайно бързо на атаката срещу саудитските петролни мощности. "Пазарите реагираха мигновено и цените веднага се повишиха, това досега не се е случвало", каза експертът.

С колко ще поскъпне петролът зависи от това колко бързо Рияд ще възстанови засегнатите съоръжения. Ако се справи в рамките на месец, саудитските и американските петролни резерви ще успеят да покрият намаленото производство, а цената ще се движи около 70-75 долара за барел. Ако не успее, цената ще скочи още, обясни Бенчев.

Като нетен вносител на петролни продукти България е силно потърпевша, но няма как да повлияе на цената на нефта.

"Цените на петролните продукти у нас зависят изцяло от пазара, те се определят свободно. Няма държавен орган, който може да наложи ограничение на цената. Единственият регулатор е Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), която следи за честната търговия. По колко ще се продава горивото зависи от случващото се на външните пазари, което се отразява и в България", обясни Делчев.

Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна

Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС

"Петролът е борсов продукт, който за съжаление не се влияе от заплатите на хората в една или друга държава", отбеляза Бенчев.

Въпреки това цените на горивата в България остават най-ниските в Европейския съюз, което е положителна новина. "Купуваме най-евтините горива в цяла Европа", посочи експертът.

Макар България да не внася саудитски петрол, случващото се в Саудитска Арабия неизбежно влияе върху цената на петрола по целия свят. Поскъпване с повече от 3-4% веднага се отразява върху петролните продукти.

Ударите върху петролни съоръжения на Саудитска Арабия имат отражение върху целия световен пазар, тъй като тя е един от най-големите производители и износители на петрол. Страната произвежда 9.7 млн. барела дневно (август), но повече от половината от този добив (5.7 млн. барела) в момента го няма, намалял е и добивът на природен газ.

Дроновете, с които е извършена атаката, са ирански, но те вероятно са изстреляни от хутите в Йемен, предположи председателят на БПГА.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес