Днес преди обяд бе подписана наредбата, която регламентира новата програма в сектора Лозарство и винарство, съобщи заместник-министърът на земеделието Явор Гечев на откриването на изложбата Винария в Пловдивския панаир, предаде БГНЕС.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Повече за добрата новина съобщи изпълнителният директор на Агенцията по лозята и виното Красимир Коев.
133.8 млн. евро идват от ЕС за подпомагане на сектора в следващите четири години. Те ще бъдат разпределени в 4 мерки- преструктуриране и конверсия на винените лозя, резитба на зелено, инвестиции във винените предприятия и промотиране на българското вино в страни извън Европейския съюз. След като наредбата бъде публикувана в Държавен вестник, започва реално приемът на документация, подаване на заявления, получаване на средства и съответно засаждане на нови лозови масиви. 81 000 хектара е лозарският потенциал на страната ни, каза Красимир Коев, от тях реално засадени са 68 000 хектара. Имаме национален резерв от земи, на които могат да бъдат засадени лозя по европейски програми. Интересът към това е изключително голям и след днешния ден това може да стане доста бързо. 2013-та беше най-добрата година в последните десет по отношение на реколта, каза още Коев. Произведе се грозде в огромни количества и в голямата си част то беше изкупено от винените предприятия и с помощта на държавата. 250 000 тона грозде бяха преработени във вино, резултатът сочи 175 млн. литра. 137 млн. литра вино бяха изнесени, в сравнение с 2012 година, цифрата е почти двойна. Става дума предимно за наливно вино, а стремежът е да засилим износа на бутилирано, каза Красимир Коев.
У нас в момента работят 260 винени предприятия, още 14 са в етап на изграждане и се очаква да стартират до края на годината. 62 са чуждестранните инвестиции. Лозаро и винопроизводителният сектор е един от малкото, които преминаха кризата без големи сътресения и фалити. Напротив, в ход е засаждане на нови лозя и развитие на преработвателните мощности. Дори да се повтори реколтата от миналата година, с новите предприятия тя ще бъде изкупена и това ще гарантира добри доходи и на производителите на грозде, добави още той.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина