Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Енергийният министър не знае за интерес на политици и депутати във ВЕИ

23 юни 2015, 08:06 часа • 10409 прочитания

Нека уточним, че отсрочка КЕВР да отложи ценовия период може да има само след законодателна промяна. Това заяви енергийният министър Теменужка Петкова в сутрешния блок на bTV след вчерашното брожение и среща на парламентарни групи, която завърши с решение да се изслушва отново КЕВР за това как се образува новата цена на тока и да се търси начин решението за по-скъпия ток да бъде отложено поне с месец.

Не може да се говори за натиск върху КЕВР – ние инициирахме промяната в Закона за енергетиката, с която се промени и начина на избор на членовете на комисията, подчерта Петкова. Тя увери, че до две седмици АДФИ ще завърши проверките за ВЕИ-тата – дали инвестиционните разходи за пускането на всяко от тях отговарят на истината. Инвестиционните разходи са основният елемент при формирането на преференциалната цена за изкупуване на зелен ток от държавата.

Енергийният министър заяви, че няма информация колко политици имат интерес във ВЕИ сектора. Не бива да се правят спекулации за политически чадър – правим проверки, увери Петкова.

Според официално становище на Българската фотоволтаична асоциация (БФА) от общата цена „Задължение към обществото“ (40,21 лв/МВч), разходът за енергията от възобновяеми източници е в размер на 15,92 лв/МВч. 90% от бизнеса на свободния пазар, при обща цена от 102,50 лв/МВч, ще плаща едва 2,70% от сметката за „зелена енергия“, посочват от БФА. Производителите от възобновяеми източници вече се изкупуват по преференциална тарифа само до определената средногодишна продължителност на работа (напр. за фотоволтаичните централи – до 1250 МВч), енергията произведена над тези часове се изкупува по цена на Обществения доставчик (119,87 лв/МВч). Практически, на годишна база, това са 80-100 млн. лева намаляване на разходите за възобновяеми източници, заявяват от БФА.

Втората идея на правителството е административните разходи да намалеят с по 10% за всяка година в следващите три години. Ще се борим това да се случи, каза министърът. И каза нещо интересно за наредбата относно таксата „задължение за обществото” за бизнесав рамките на 2 до 30 гигаватчаса също да има отстъпка. Досега в предложението на наредбата е сложена граница от 30 гигаватчаса – само над нея има отстъпка, но наредбата върви на обществено обсъждане.

Трябва да оставим регулатора сам да вземе решение за цената на тока, заяви Петова за пореден път. Тя повтори и колко е дефицитът на НЕК – около 3,4 млрд. лева. 2,3 млрд. лева били от инвестиционни проекти, като „Белене” и „Цанков камък”.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес