Експерти разясниха идеята за минимална работна заплата по отрасли

22 юни 2020, 09:18 часа • 3110 | прочитания

Това е стара идея за една национална минималната заплата и такива по отрасли, която варира, отбелязаха и икономистът Лъчезар Богданов, и бившият социален министър Иван Нейков в сутрешния блок на БНТ.

Още: Стратегията на Путин - с войната крие мизерията на руснаците

Още: Нова възможност за парите от ПВУ - да се пренасочват за отбрана

Нейков подчерта, че синдикализацията намалява през годините, има много сектори, в които няма синдикати и няма кой да води преговорите за заплати и тогава излиза необходимостта от националната минимална заплата.

Вече трета година стана, откакто сме ратифицирали Конвенция 131 на МОТ, която показва как точно да бъде определяна минималната работна заплата. Ние сме я ратифицирали и не я прилагаме, обясни Иван Нейков.

И поясни, че не сме създали механизъм за национална минимална заплата, а говорим за създаването на такива в редица сектори.

Още: "Денят на освобождението": Тръмп обеща невиждани мита, но те могат да сринат американската икономика

Още: Драстична промяна: КЕВР утвърди цената на природния газ за април

В крайна сметка към какво се стремим - стремим се българската икономика, която е догонваща и се надяваме да постигне растеж. При растеж да вдигаме минималната заплата, но когато имаме криза, когато имаме шок на пазара на труда, както беше 2008-9, както е сега, не искаме точно сега да вдигнем административно заплатите, така че бизнесът да си каже: "Ми, то по-добре да уволняваме хора", коментира Лъчезар Богданов.

Договарянето за плащането на болничните е важен за финансовата стабилност на НОИ, защото тя не е добра и ако не е републиканският бюджет НОИ няма да може да си изпълни функциите, предупреди Иван Нейков.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес