Аз и мои колеги от други европейски държави сме се интересували от концентрацията на земеделски субсидии за зърнопроизводителите и стигнахме до заключението, че има нещо криминално в тях. Това заяви пред БНТ Тихомир Безлов от центъра за изследване на демокрацията.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
"През 2015 г. тогавашният европейски комисар по земеделието предложи и Евросъюзът възприе да се сложи таван на субсидиите, защото те започнаха да се съсредоточават в големите притежатели на площи", каза Безлов.
"И какво стана? Не само у нас, но и в много други европейски държави започна раздробяване на големите земеделски стопанства на много по-малки, така че най-големите да са до 300 хиляди декара, колкото позволяват новите правила", припомни той.
Още: Зърнопроизводителите отричат, че цената на олиото и на хляба ще скочи нагоре
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
"Има нещо криминално в този начин за разпределяне на субсидиите, защото целта на европейските субсидии по принцип е да помага на малките производители, а не на големите, които печелят от мащаба“, каза Безлов.
"Производителите на плодове и зеленчуци, месо и мляко имат коренно различни интереси от тези на зърнарите. На зърнопроизводителите в момента им пречат ниските борсови цени. На малките производители на други аграрни продукти им пречат много повече обстоятелства и при тях наистина се е стигнало до едно пречупване, при което производството им е много ниско оценено и едва ли ще се оправи скоро", коментира Безлов.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Оранжерийните производители подкрепят вноса на украинското зърно, нападнаха протестиращите