“Първото плащане по Плана за възстановяване, Европейската комисия го одобри още миналия месец и утре очакваме парите да са по сметката на българското правителство. Първото плащане е в размер на 2,6 млрд. лв., които утре ще са на разположение на българския бюджет”, заяви ръководителят на представителството на България в Европейската комисия Цветан Кюланов в предаването “Лице в лице” по БТВ.
Още: Заплатите, пенсиите и бюджетът: Христина Христова с анализ на състоянието на хазната (ВИДЕО)
Още: Украинските дронове спряха работата на най-голямата рафинерия в Южна Русия
Той подчерта, че не можем да загубим над 700 млн. евро по Плана за възстановяване, след като България не е приела закона за свидетелите. “Това е една от мерките, които трябва да се изпълнят заедно с още 60. В Плана за възстановяване е разписано, че някои от тези мерки трябва да се изпълнят до края на тази година, а други през първото тримесечие на 2023 г.”, добави Кюланов.
По думите му всички мерки се разглеждат като пакет в ЕК. Евроекспертът подчерта, че дори и срокът да е до края на декември и пакетът да не е изпълнен, то срокът ще се удължи, докато България не поиска второто плащане. “Рискът идва от забавянето на плащането, защото едно забавяне води до второ и до трето, а в крайния срок, който е края на 2025 г., трябва всичко да е готово, за да може 2026 г. да се направят последните плащания. Едно след друго закъсненията водят до риска да не успеем да стигнем до крайния срок”, добави той.
Кюланов обясни, че по Плана за възстановяване, за разлика от другите европроекти, се прави плащане за свършени реформи и инвестиции, като средствата не са обвързани с даден инвестиционен проект. Той бе категоричен, че фокусът на страната ни трябва да се обърне към тези 60 мерки, които са заложени във второто плащане. “Още с първото плащане ние видяхме едно забавяне от няколко месеца, защото имаше една обществена поръчка, която се забави. В тези мерки има както законодателни, така и обществени поръчки. Ограничението е колко време ще работи парламентът, за да може да приеме законодателните промени”, уточни евроекспертът.
Още: Електроразпределителните дружества ще получат стотици милиони безвъзмездна помощ
Още: Кремъл призна, че продажбите на руски газ за Европа са сложни
“Много е важно да има дебат за еврото и максимално информация да достигне до българските граждани. Ние разчитаме на българските политици и медии да образоват и да не оставят поле за дезинформация. Важно е да не се използват наративи, за да се плащат гражданите. Хората трябва да са спокойни, процесът е извървян от много страни”, заяви Кюланов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Енергийният министър с първи коментар за евентуалната продажба на "Лукойл Нефтохим"