ЕК ще наложи двугодишна забрана върху вредните за пчелите пестициди

29 април 2013, 15:54 часа • 10414 | прочитания

Двугодишна забрана за ползването на пестициди, които вредят на пчелите. Това вероятно ще бъде факт от началото на юли, като забраната ще се въведе от Европейската комисия и ще обхване три вида пестициди.

Още: Стратегията на Путин - с войната крие мизерията на руснаците

Още: Нова възможност за парите от ПВУ - да се пренасочват за отбрана

Според информация на британския ежедневник "Гардиън" и днешното гласуване за забраната не е минало гладко. Първоначално, през март, само 13 страни-членки подкрепиха забраната, а това мнозинство не беше достатъчно и се наложи днес да има ново гласуване. Днес 15 страни-членки са дали вот "за" забраната, включително Германия, докато 7 бяха против, начело с Великобритания и Унгария, а 4 се въздържаха. Все още не е ясно как е гласувала България, тъй като заседанието беше закрито.

Пестицидите, върху които се налага забраната, се наричат неоникотиноиди. Забраната обхваща клотианидин, имидаклоприд и тиаметоксам, които няма да се използват върху четири вида земеделски култури - царевица, рапица, слънчоглед и памук. Забраната ще бъде пропорционална, защото ще се отнася само за някои култури и някои периоди от годината, в които пчелите са активни. В официалното съобщение на ЕК се казва, че ограниченията ще влязат в сила от 1 декември тази година, което обаче е нелогично, тъй като през лятото върви цъфтежа на царевицата.

Всъщност с гласуването на страните-членки днес ЕК получи възможността сама да вземе крайното решение, тъй като отново няма квалифицирано мнозинство. Тъй като забраната беше предложена именно от Комисията, то е ясно, че в крайна сметка тя ще бъде приложена.

Още: "Денят на освобождението": Тръмп обеща невиждани мита, но те могат да сринат американската икономика

Още: Драстична промяна: КЕВР утвърди цената на природния газ за април

Всъщност предложението на ЕК включва двугодишен изпитателен срок на забрана, в който да се види какъв ще е ефектът върху пчелната популация. След това ще се вземе решение дали забраната да стане постоянна.

Решението е голям удар за химическата индустрия и особено за "Байер" и "Синджента". Те твърдят, че то ще доведе до загуба от 17 млрд. евро и 50 хил. работни места за срок от пет години. Унищожението в пчелната популация в Европа заради пестицидите за една година обаче носи 15 млрд. евро загуба.

В България темата също имаше широк отзвук, като пчеларите организираха национален протест, тъй като при първото гласуване България зае позиция "въздържал се". Лично премиерът Марин Райков обаче обеща, че страната ни ще гласува "против" използването на неоникотиноиди.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес