Енерийните централи у нас ще ползват безплатно разрешителни за емитиране на въглероден диоксид в рамките на сума от 1 млрд. евро. Това стана възможно след разрешение от Европейската комисия.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
В рамките на единния европейски пазар от 1 януари миналата година действа ETS – Европейската схема за търговия с вредни газове. Схемата цели да помогне на европейския ЕС да постигне целта си за намаляване на парниковите емисии с 20% до 2020 година спрямо нивото от 1990 година. Тя е част от програмата ЕС 20-20-20.
Съгласно разрешението на ЕК сега енергийните централи в България ще могат да използват спестените средства за модернизация на инфраструктура, разнообразяване на енергийните източници и за изграждане на нови инсталации. Спестяването ще става по следния начин – когато квотата до 1 млрд. евро не бъде изпълнена, оставащите пари ще отиват в специален фонд. От него ще се финансират инвестициите в преносните и разпределителни мрежи за газ и електроенергия, и за екологично чисти технологии.
Държавната помощ е част от национален план, който също предвижда закриването на нискоефикасни ТЕЦ-ове, захранвани с въглища, и увеличаване на енергията от възобновяеми източници.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени