Придобилите общественост "държавни магазини в пощите", които новооформилото се управляващо мнозинство на ГЕРБ, БСП, ИТН и "ДПС-Ново начало" прие да създаде с текстове в държавния бюджет за 2025 г., все още не е ясно дали не влизат в противоречие с европейското законодателство.
"Потенциалният ефект от дейността на предвиденото държавно търговско дружество върху конкуренцията и съвместимостта с правилата на ЕС, следва да бъдат оценени от Комисията за защита на конкуренцията, които си сътрудничат с Европейската комисия за изпълнение на правилата на конкуренцията", пише в част от отговора си министърът на икономиката Петър Дилов на въпрос по парламентарен контрол на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България" Ивайло Мирчев.
В своето питане народният представител уточнява, че според приетия законов текст държавните магазини ще продават хранителни и други стоки от първа необходимост с максимум до 10% надценка, а правителството има 1 месец да създаде държавна фирма с капитал от 10 милиона лева за целта. Мирчев изразява своите опасения дали инициативата е съвместима със законодателството на ЕС и дали е искано становище от Европейската комисия относно допустимостта на подобен тип държавна помощ, както и ако ЕК установи, че държавните магазини са неправомерна мярка, то какво ще последва за България.
Още: Пеевски си е властта, а къде ще са държавните магазини: Финансовият министър все още не знае
"Задължителните изисквания за търговия с хранителни и други продукти от първа необходимост приоритетно от български производители, които държавното дружество трябва да спазва, не се отнасят към останалите търговци на такива продукти. Въведеното ограничение за надценка от 10% се отнася за ценообразуването на стоките, продавани единствено от държавното търговско дружество, а всички останали търговци могат да определят свободно цените на продаваните от тях стоки", пише министър Дилов в защита на приетите от мнозинството текстове.
Снимка: БГНЕС
Още: Болшевишки ходове: Иван Христанов за закона за надценките и магазините в пощите (ВИДЕО)
В своя отговор икономическият министър обяснява и нормативната уредба по въпроса, а именно - свободното движение на стоки в ЕС не касае пряко създаването на държавните магазини. "Те не засягат търговията със стоки между държавите членки и не ограничават достъпа до пазара в България на стоки, законно предлагани на пазара в дружи държави членки", пише министъра.
Той цитира и чл. 106 от Договора за функциониране на ЕС, според който в случаите на публични предприятия, с които държавите членки осигуряват общ икономически интерес или фискален монопол посредством тях, не трябва да противоречат на уредбите на европейското законодателство. "Развитието на търговията не трябва да се засяга до степен, която би била в противоречие с интересите на ЕС", е едно от ключовите изречения на министър Дилов.
И икономически проблеми
В друго свое питане пък депутатът Ивайло Мирчев отново е адресирал икономическото ведомство, този път относно лоялната конкуренция. Дилов от своя страна декларира, че не е наясно дали държавните магазини биха спазвали правилата: "Създаването на държавно търговско дружество не е законодателна инициатива на Министерски съвет, поради което не ни е известно да има съгласуване на предложението с Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) относно правилата за конкуренция в ЕС", пише министърът.
Още: Газ, мас и патрони: Пощенско държавно предприятие "Ново начало"
"Потенциалният ефект от дейността на държавното търговско дружество следва да бъде оценен от КЗК като независим специализиран държавен орган, който е оправомощен да установява нарушения на свободната конкуренция", казва Дилов.
Снимка: БГНЕС
Лафките на Пеевски
Припомняме, че държавните магазини придобиха публичност като "магазините в пощите", предложени от "ДПС - Ново начало" и санкционирания за мащабна корупция лидер на формацията Делян Пеевски. Според него мястото на тези магазини е именно в помещенията на държавните "Български пощи". Идеята срещна практически пълната критика на всички икономисти, но въпреки това управляващото мнозинство гласува и прокара идеята през преходните и заключителните разпоредби на държавния бюджет за 2025 г.
Още: Като в социализма - от пирони до сирене: Как в селата гледат на магазин в пощата
Целта е да се пресече "спекулата на прекупвачите, веригите и картелите", пише в кратките мотиви. Засега няма оторизирана институция, която да е удостоверила наличие на спекула с цените и картели. Гласуването дойде паралелно с лансиране на правителствени мерки за ограничаване на цените на основни храни в супермаркетите. Те включват таван на надценки и квота за български продукти на частния пазар.
Източник: Народно събрание