Работодателите търсят все повече млади кадри (студенти), но интересът на младите към безплатно висше образование в замяна на 5 години задължителна работа за даден работодател намалява.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Недостигът е във всички сфери - медицина, машиностроене, транспорт, строителство, информатика, електроника и др. Това става ясно от проектосписъка за 2023/24 г. на работодателите, които имат право да сключват договори със студенти за стаж, а впоследствие и за работа. През 2022/23 г. работодателите, които искаха и участваха, бяха 153, то за предстоящата академична година интерес са заявили 221, или с 68 повече, пише в. "Сега".
Мярката бе въведена през 2021/22 г., за да отговори на повсеместната липса на специалисти за икономиката ни - тя предлага на студентите изцяло или частично безплатно обучение по определени специалности, при условие че те останат да работят при същия работодател поне 5 г. след завършването си.
Моментната картина
За догодина предложения за работодатели, които да могат да сключват договори със студенти, са направили седем министри - на икономиката, на здравеопазването, на енергетиката, на регионалното развитие, на земеделието, на транспорта и на околната среда. Единствено министърът на иновациите не е предложил работодатели, които да бъдат включени в списъка. От МОН посочиха, че по предложение на ресорните министерства са включени следните нови специалности - 14 специалисти по специалността "Рехабилитатор" (предложени от МЗ), 21 специалисти по специалността "Горско стопанство" и един специалист по специалността "Екология и опазване на околната среда" (от министерство на земеделието) и двама специалисти по специалността "Горско стопанство" (от икономическото министерство). Прави впечатление, че по предложение на здравния министър са добавени доста нови държавни и частни болници от различни региони на страната, изпитващи сериозен недостиг на медицински специалисти.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Многопрофилната болница за активно лечение "Д-р Киро Попов" в Карлово например е заявила нужда от 10 медицински сестри и пет медицински лаборанти, МБАЛ-Девин - от пет медицински сестри, а МБАЛ-Пазарджик - от две акушерки, 10 медсестри, трима медицински лаборанти и един рентгенов лаборант.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Многопрофилната болница в Добрич искаше 10 медицински сестри през миналата година, тази година нуждите са доста по-големи - 20 медсестри, пет акушерки, един рехабилитатор и петима лекари. Специализираната болница за активно лечение на пневмо-фтизиатрични заболявания "Д-р Трейман" във Велико Търново пък се нуждае от 10 медсестри и осем специалисти, завършили медицина. Комплексният онкологичен център в Стара Загора изпитва недостиг на три медицински сестри и един медицински лаборант. Университетската специализирана болница по активно лечение на онкология "Проф. Бойчо Бойчев" в София - 10 медсестри и др.
Сред новите работодатели са още "Идеал Стандарт-Видима" АД, Севлиево, включена със заявка за студенти, следващи компютърни технологии в машиностроенето, електроенергетика, автоматика и роботика и компютърни системи и технологии; "Хидройоникс" ЕООД, търсещи студенти по машиностроене и уредостроене; "Ромтех-3ЕС" - по електроника и мехатроника и др.
Освен всичко друго, родните зоопаркове също се включват в мярката - в Разград, Плевен, Благоевград и Павликени търсят зооинженери и биолози. Нови предприятия в списъка са още Агенцията по геодезия, картография и кадастър, "Геоцвет" ЕООД, "Технострой инженеринг" ЕООД, "Кюстендилска вода" ЕООД, МБАЛ "Проф. д-р Параскев Стоянов", МБАЛ "Югозападна болница" в Сандански, СБАЛ по детски болести "Проф. Иван Митев", "Дамвент" ООД и др.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Договори през предстоящата година ще могат да сключват студенти от 153 специалности (преди година бяха 151) предимно от области на висшето образование "Технически науки" и "Здравеопазване и спорт". Предвидена е опция за сключване на 2244 договора, което е с 828 договора повече от миналата академична година.
Младите студенти засега не искат
През 2021/22 г. само девет студенти бяха сключили договори с работодатели - един от тях, учещ специалността водоснабдяване и канализация, сключи договор с ВИК-Стара Загора, а останалите осем - с болници в Плевен, Бургас, Добрич, Пловдив и др. През 2022/23 г. студентите с договори бяха 19 - всички в областта на машинното инженерство, като след завършването си ще работят във фирми в Панагюрище, Дряново и София.
ОЩЕ: Субсидират следването на студенти, които имат договор с работодател