Отказваме се от идеята наследниците задължително да подават данъчни декларации от името на покойните си близки. Това обяви министърът на финансите Владислав Горанов.
Първоначалното предложение на финансовото министерство гласеше, че при смърт на самоосигуряващи се лица или едноличните търговци, техните наследници трябваше да подават данъчна декларация вместо починалите.
Горанов обаче съобщи, че предложението е отпаднало.
"В окончателния вариант, който правителството предложи на Народното събрание, няма задължение, а има възможност - т.е. при тяхно желание може да извършат деклариране. Ако не го направят, данъчната администрация има инициативата по чл. 106 от ДОПК да определи задължението, ако такова съществува за лицата", каза министърът, цитиран от "Дарик".
"Основният упрек - че ще бъдат задължени лицата и ще бъдат глобени ако не го направят, вече не е актуален, защото законодателят - или това, което поне правителството е предложило, не предвижда задължение за наследниците да са активни в тази посока и санкции за тях, ако не го реализират", обясни Горанов.
От обясненията на министъра се разбра, че другата основна данъчна новост за гражданите – отстъпката за плащания по банков път, няма да е толкова трудна за реализация. За да се облекчи ползването й, данъчните ще разчитат на верността на декларираните от гражданите данни.
Финансовото министерство предлага от 1 януари 2017 г. служителите, които получават заплатата си по банков път и плащат 80% от разходите си по същия начин, да могат да ползват данъчно облекчение върху подоходния данък. То ще бъде в размер на 1% от дължимия за годината данък, но не повече от 500 лв.
"Разчитаме на деклариране на данните. Няма да ровим в сметките на хората, за да видим дали декларираното от тях е вярно или не, но винаги при ревизия на лицата тези факти и обстоятелства могат да бъдат установени", поясни Горанов.