Докладът за Механизма за ранно предупреждение на Европейската комисия (ЕК) идентифицира 11 държави членки – Кипър, Франция, Германия, Гърция, Италия, Унгария, Нидерландия, Португалия, Румъния, Испания и Швеция, чиито икономики изпитват дисбаланси или прекомерни дисбаланси през 2023, съобщиха от Министерството на финансите.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Според заключенията на доклада, към момента, няма основание за провеждане на задълбочени прегледи за останалите държави членки, включително и за България.
Рискове: Инфлацията и цените на имотите
За нашата страна все пак са идентифицирани макроикономически рискове, като инфлацията и силният растеж на цените на имотите.
Още: Къде в България заплатите са най-високи и къде най-ниски?
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Посочва се, че инфлацията в България през 2022 година е най-висока в ЕС - 20,7%, а прогнозата за 2023 и 2024 е тя да си остане сериозен проблем. Трайната промяна в нивата на цените може да е в двуцифрено измерение, предупреждават от ЕК.
Отчита се още, че номиналният растеж на цените на имотите остава твърде висок, което крие рискове. Все пак се посочва, че той се е успокоил в последните месеци.
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Още: Фицо иска руски газ през България, Ердоган помага
В доклада се прогнозира още, че номиналните разходи за труд за единица продукция ще продължат да нарастват съществено.
Все пак, за България заключенията са, че силната външна позиция и продължаващият процес на номинална конвергенция смекчава рисковете.
Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката
Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?
Още: Инфлацията в България падна до най-ниското си ниво от октомври 2021г.
А за 11-те държави с дисбаланси Европейската комисия ще изготви задълбочени прегледи, което ще позволи поставянето на по-точна икономическа оценка за развитието на дисбалансите и макроикономическите рискове пред икономиките им.