Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ДКЕВР спря процедурата по отнемане на лиценза на ЧЕЗ Електро България

14 ноември 2013, 18:22 часа • 46193 прочитания

На закрито заседание вчера Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) е взела решение да спре процедурата по отнемане на лиценза на „ЧЕЗ Електро България”.

Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк

Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията

Процедурата беше стартирана на 19 февруари тази година и касаеше дейността на дружеството по снабдяване с електрическа енергия, като тогава бяха посочени 17 акта за нарушения от страна на компанията. В хода на процедурата са проверени всички договори за услуги между „ЧЕЗ Електро България” и „ЧЕЗ България”, както и информация за предоставяне на услуги на трети лица.

Според заключението на ДКЕВР нарушенията на Закона за енергетиката, заради които започна самата процедура, не са достатъчно основание за отнемане на лиценз. Комисията се позовава както на Закона за енергетика, така и на Наредба номер 3 към закона. Ето и част от мотивите:

Съгласно чл. 80 от Наредба No3 комисията преценява дали дадено нарушение на лицензията или закона съставлява основание за отнемане на лицензията в зависимост от неговата значимост за непрекъснатото и сигурно снабдяване на клиентите,  нарушаване целите и принципите на Закона за енергетиката (ЗЕ) и/или системно нарушение от лицензианта на задълженията по лицензията или закона.

Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ

Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени

Критериите „значимост”, „системност” и „нарушаване на принципите и целите на ЗЕ” не са изведени на законово ниво.  Липсва количествен или качествен критерий,  установен в законодателството, за определянето на дадено нарушение като „значимо”. Комисията по смисъла на чл. 80, ал 2 от Наредба 3 следва да прецени значимостта на нарушението единствено от гледна точка на степента на влияние на същото върху непрекъснатото и сигурно снабдяване на клиентите, целите и принципите на ЗЕ”.

Когато започна процедурата по отнемане на лиценза, прокуратурата заяви, че той може да бъде взет заради нарушения при отчитането на тока.

Именно високите сметки за ток се оказаха високоволтовия катализатор за възпламеняване на февруарските протести, които в крайна сметка доведоха до падането на правителството на ГЕРБ. Тогава електроразпределителните дружества бяха сочени като монополисти, в момент когато се търсеше сметка на монополите в България за ситуацията в страната.

Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко

Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици

Решението може да се обжалва пред Върховния административен съд (ВАС) в двуседмичен срок.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес