Дългосрочните договори за изкупуване на електроенергия от т.нар. американски централи - ТЕЦ "AES – 3C Марица Изток 1" и ТЕЦ "Контур Глобал Марица Изток 3", ще бъдат гледани от Европейската комисия. Причината – днес, на специален брифинг, председателят на ДКЕВР Боян Боев съобщи, че самата ДКЕВР е изпратила жалби до Брюксел заради договорите.
Още: Бивш министър: Колкото повече се бави разширяването на „Чирен“, толкова по-зле за нас и за Европа
От ДКЕВР искат ЕК да се заеме с анализ на ситуацията, тъй като, поне досега, все още няма никаква информация да е започнало предоговаряне на контрактите. Боян Боев заяви, че е поискал ЕК да спре действието на договорите и ТЕЦ-овете да не работят на регулирания пазар, докато не се изясни ситуацията с предоговарянето, както и дали сегашните договори на американските централи не представляват нерегламентирана държавна помощ, информира Investor.bg. Боев добави, че ако ЕК не се съобрази с искането на ДКЕВР, то Комисията за енергийно и водно регулиране ще започне да преразглежда цената на тока, на която НЕК продава, на всеки три месеца, а не на една година, както е досега.
Припомняме, че на 27 май от ДКЕВР поискаха от Националната електрическа компания да влезе в преговори с ТЕЦ „Марица Изток 1“ и ТЕЦ „Марица Изток 3“ с цел да намали цената на изкупуваната енергия съответно с 30% и 20%, както и да договори част от мощностите на тези две централи да излязат на свободния пазар.
Боян Боев уточни и че ДКЕВР е пратила жалба до ЕК заради зелената енергия. Според Боев България преизпълнява ангажиментите си по Европа 20/20/20 и цената на зеления ток вече не отговаря на намаляващите инвестиционни разходи в сектора.
Още: Винетките няма да поскъпнат от 1 април, правителството определи нова дата
Още: Кола, камион или МПС по избор: Така ли таксува тол системата? Нагледен експеримент (СНИМКИ)
Цената на газа
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Митата на Тръмп върху Европа: Ефектите за България в цифри
Още: Тревожна прогноза: Ръст на фалитите у нас предричат експерти
На днешното заседание по отношение на цената на природния газ за периода юли-септември беше взето решение ДКЕВР да съобщи новата цена до 30 юни. От „Булгаргаз” искат задържане на цената на сегашното равнище – според дружеството, ако тя се намали, то компанията ще продава газ под себестойност и няма да може да нагнети хранилището в Чирен за зимата. Нагнетяването при намалена с 2,5% цена спрямо сегашната ще е с 60 – 90 млн. кубични метра по-малко, предупреди „Булгаргаз”.
В момента цената на 1000 кубични метра газ е 612,80 лева, колкото иска да остане и „Булгаргаз”. ДКЕВР предлага поевтиняване с около 2,5% т.е. до 598,69 лева за 1000 кубични метра.