България няма да отменя валутния борд и да променя фиксирания курс на еврото. Това заяви управителят на БНБ Димитър Радев по повод появилите се твърдения, че заради присъединяването към ERM II страната ни трябва да направи тази решителна крачка.
Още: Стратегията на Путин - с войната крие мизерията на руснаците
Още: Нова възможност за парите от ПВУ - да се пренасочват за отбрана
„Ние се намираме във финалната права по преговорите за присъединяването и до участие в еврозоната. Това е позиция на правителството. Тази тема трета година никога не е поставяна и по време на разговорите с европейските финансови институции“, категоричен е управителят на БНБ.
Няма да пада валутният борд, няма да се повишават цените, увери и премиерът Бойко Борисов на редовната среща на бизнеса с правителството, организирана всяка година от "Капитал". Той посочи, че с гуверньора на БНБ работят България да влезе в еврозоната в края на април.
Още: "Денят на освобождението": Тръмп обеща невиждани мита, но те могат да сринат американската икономика
Още: Драстична промяна: КЕВР утвърди цената на природния газ за април
"Промените се правят по единствения възможен начин – през българския парламент. България ще влезе в еврозоната с този курс и левът ще отпадне, когато влезе еврото", категоричен е финансовият министър Владислав Горанов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Втората най-голяма въглищна централа у нас спира - без съкращения, но и без визия за бъдещето
Още: Какви са най-търсените жилища в София: Изненадващи данни
Припомняме, че съмнения за отмяната на Валутния борд и фиксирания курс се появиха, след като на сайта на БНБ излезе информация, че депутатът от ГЕРБ и председател на бюджетната комисия Менда Стоянова внася законодателни промени в Закона за БНБ. В края на миналата седмица тя каза, че предложението е в закона за БНБ да се запише, че от датата на влизане на България във валутно-курсовия механизъм ERM II, т.нар. чакалня на еврозоната, официалният курс на лева към еврото трябва да стане е равен на курса, договорен по съответните резолюции между Европейската централна банка и останалите държави от еврозоната плюс Дания, която също е в чакалнята на еврозоната. Тези промени се правят, за да въведем европейските директиви и са едно от условията нашата правна рамка да отговори на изискванията за членството ни еврозоната, обясни Стоянова. По думите й няма опасност за борда, а всичко останало е спекулация.
Финансовият министър, управителят на БНБ и премиерът Бойко Борисов участваха днес в 14-тата годишна среща на правителството с бизнеса.
Още: Още една европейска страна се раздели с въглищата
Още: Обрат с инфлацията: Нови данни за еврозоната