Народното събрание одобри на първо четене предложението на "Демократична България" за контрол над "Лукойл" при необходимост. Идеята им е заложена в Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход. Предстои законопроектът да бъде разгледан на първо четене от пленарна зала.
Още: Цифровият електромер и дигиталиацията на мрежите: Енергиен експерт за бъдещото развитие
Още: Има ли риск да скочат цените на храните?
Със законопроекта се предлага по примера на Германия и Италия да се въведе механизъм за поемане на оперативното управление върху търговци, които оперират критична инфраструктура на територията на България, в случай на установяване на обстоятелства, които застрашават националната сигурност, обществения ред и доставката на критични ресурси.
Припомняме, че вносителите неведнъж подчертаха, че това не означава национализация. Причината - евентуалното поемане на оперативния контрол означава държавата да определя политиката за действие на рафинерията, но няма да може да продава нейни активи и имущество.
Предложението на "Демократична България" предвижда особеният търговски управител да се назначава за срок от шест плюс шест месеца, но да няма право да се разпорежда с имуществото на дружеството. Особеният управител ще се въвежда, ако рафинерията е нарушила правилата на Европейския съюз, на ООН или има вероятност да бъде спряно производството.
Още: Иван Хиновски: Цената на тока подлежи на корекция
Още: Заради връщането на ДДС: Хлябът поскъпва значително в цялата страна
По-рано днес на първо четене беше и приета забраната за износ на горива на "Лукойл".
Дебатът
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ердоган: Турция постави нов рекорд в износа на стоки
Още: Байдън блокира сделка за милиарди с най-големия производител на стомана в Япония
Своите притеснения към законопроекта изразиха от БСП. "Законопроектът ражда и интерпретации и се раждат и страхове. Създава се впечатление, че в момента има криза и тази криза трудно може да бъде овладяна, и това се прави за да се накаже Русия като се взима собствеността ѝ", коментира Драгомир Стойнев от столетницата.
От името на вносителите Надежда Йорданова коментира, че не става въпрос за смяна на собствеността. "Говорим за назначаване на специален управител, а не за смяна на собствеността, това трябва много ясно да се каже", обясни Йорданова.
Законопроектът беше подкрепен и от ГЕРБ-СДС. От Коалицията обаче поискаха да бъдат уточнени част от изискванията между двете четения. "За да разсеем всякакви съмнения на колегите, че не става въпрос за национализация, трябва да се вземе за пример закон за енергетиката, смятам, че така на всички ще стане ясно каква е целта на мерките, те са временни принудителни административни мерки", каза Теменужка Петкова.
Още: Италиански министър поиска три пъти по-нисък таван за цената на газа
Още: Сделките с имоти в България намаляват през 2024 г.