Четири основни искания имали от Националния борд по туризъм към новия министър Марияна Николова, мерките били обсъдени в петък, дни преди управляващите да представят новият пакет от стимули и помощи за потърпечшите от коронакризата. От думите пред БНТ на Полина Карастоянова стана ясно, че основна заслуга за удовлетворените им желания има Валери Симеонов, и новият министър.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
Ще сработят ли мерките от вчера? "Всеки политически избор има поне 100 дни на толеранс. Новият министър нямаше и 100 часа, влезе директно в окото на бурята. Нашата среща беше първа с Марияна Николова в качеството й на министър на туризма в петък следобед. На масата бяха поставени 4 важни въпроса. Те бяха свързани със субсидиите за чартърните полети. Очакваме заповедта буквално до часове, до дни. Отварянето на определени нови пазари, тъй като това е въпрос на дипломация и междудържавни отношения. Без никакво съмнение е важно правителството като управляващи да дадат знак за една мярка, която нашите конкурентни дестинации предлагат – а именно, че в случаи на COVID-19 разходите за карантината на туристите, ще бъдат поети от държавата. Гърция е един от най-добрите примери в това отношение. И разбира се, не на последно място са мерките в подкрепа на бизнеса. Решенията, които вчера бяха анонсирани, без никакво съмнение отговарят на тези 4 непосредствени за нас от първа спешност проблеми. Националният борд по туризъм оценява ролята и приноса на г-н Валери Симеонов в постигането на тези решения. Без никакво съмнение той е човекът в Коалицията, който застана зад тези предложения, извоюва ги, защити ги и те вече са факт. Имаме много добри знаци за проактивна и ясно фокусирана работа. Имаме два аспекта на проблемите, с които трябва да се справяме – оперативните и тези в дългосрочен план.", каза Полина Карастоянова от Националния борд по туризъм.
По думите й коронавирусът е променил и препозиционирал туризма по света, затова на на България й трябва "една ефектна форма на появяване на туристическите пазари". "Всичко, направени до преди ковид , вече до голяма степен не е актуално. България има нужда от много свеж вид енергия, присъствие и интелигентна заявка, на това което предлагаме.", подчерта тя и допълни, че браншът ще окаже пълно съдействие в няколко насоки.
"Убедени сме и ще подкрепим новият министър в няколко аспекта на развитие – дигитализация на туризма. Тя е абсолютно задължителна, за да създадем нов модел на комуникация с външните пазари и нов имидж на българския продукт. Създаването на една широка структура за национални представителства на ключови пазари като Русия, Германия, Великобритания, Централна Европа, страните от Персийския залив. Ние сме единствената туристическа страна в света, която не разполага с такава структура. Третото – промяна в модела за издаване на визи за гражданите – туристите от Русия и Турция. Този модел с печати, паспорти – това е абсолютен архаизъм.", обясни тя.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
ЕК одобри субсидирането на туроператорите за организирани чартърни полети
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
По думите й решението за бъдещето развитие на сектора е конгресният и конферентен туризъм - целогодишен продукт, който носи повече позитиви от моментните плащания.
"Продуктите, които могат да ни изнесат на друго ниво – Пръв сред равни е конгресният и конферентен туризъм. Защо? Защото той добавя най-високата стойност към туристическият продукт. Използва на място услуги от високия клас, скъпи услуги. Не на последно място – трансфер на ноу хау - лидерите на света в различни области ще идват у нас. И нашите колеги и специалисти ще имат достъп до тях. И най-важното – това е целогодишен туристически продукт. Градовете са абсолютно подготвени с тази инфраструктура – особено София – е лидер. Но дори Слънчев бряг – бих казала, че една инвестиция на държавата в изграждането на модерен конферентен и конгресен център в самият център на града, ще се върне в пъти на държавата. Това ще позволи чудесната база на курорта да се ползват още поне 4 месеца извън 3-те активни летни месеци.", подчерта Карастоянова.
"Лидерите на света на отделни сектори са участниците в такива събития. Когато те са в България ние можем да им представим културно наследство и пр. а те се интересуват от това.. Това е реклама, която не можем да платим с пари. Туризмът е най-мощната ПР платформа на България по света.", завърши тя.
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици