ТБ "Виктория" беше закупена с цел. Тя трябваше да приеме част от свободните средства на държавните предприятия след решението на служебния кабинет, оглавяван от Марин Райков. Това заяви бившият директор на КТБ Любомир Весов.
Дъщерната банка на КТБ изобщо дори не е бутикова. Тя е записвала загуба в порядъка на 15-16-17 млн. всяка година за последните 3 години, коментира експертът. Той добави, че това са публични данни.
Весов коментира още, че и до ден днешен не е ясна цената на придобиването на бившия клон на "Креди Агрикол - България". Това обаче не било задължително по закон.
Бившият шеф на КТБ обяви, че вероятно последният работен ден на трезора вероятно ще е скоро. Той припомни, че за 15 декември е насрочено общо събрание на акционерите. На него щяло да бъде избрано ново ръководство и да бъдат начертани мерки за връщане на доверието и на малкото клиенти.
От своя страна икономистът Петър Ганев коментира в ефира на bTV, че е вероятно част от клиентите на ТБ "Виктория" да останат при нея. Той добави, че банката може да издържи и всички да изтеглят парите си, както и без кредитния си портфейл (голяма част от него беше продадена по време на специалния надзор - бел.ред.).
Риск за банковата система няма. Знаем, че ще има има ново ръководство. Дали банката ще оттърси от тежките няколко месеца предстои да видим, коментира още Ганев. Той добави, че през последните 100-тина години е станало видно, че след банкова криза се върви към консолидация.
Иначе пред централния офис на банка "Виктория" в столицата тази сутрин няма опашка. Въпреки това идват много хора, които да оперират с парите си.
Днес дъщерната банка на КТБ отвори врати за вложителите. За тях се знае, че са 18 хиляди души. Банкоматите не работят. Клиентите на трезора обаче могат да теглят пари от устройствата на други банки. Всеки може да изтегли кеш 2 хиляди лев. Забранени са операциите онлайн.