Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Българинът е нискоефективен и затова трябва да работи повече, смятат от АИКБ

03 юли 2019, 14:02 часа • 3797 прочитания

Предложението на бизнеса за увеличение на нормата за извънреден труд е повод за широко обществено обсъждане, тъй като пазарът на труда не съумява да покрие нуждите на работодателите у нас. Изпълнителният директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Добрин Иванов е на мнение, че ефективността на българските служители е прекалено ниска и това налага нуждата от повече извънреден труд за постигане на заложените цели пред бизнеса. Той коментира темата в ефира на сутрешния блок на Bloomberg TV Bulgaria.

Още: Икономист: Докога ще бъдем опашкари в Европейския съюз?

Още: Проучване: Глобалните въглеродни емисии от автомобилния транспорт могат да достигнат пика си още тази година

„В България производителността на българския работник е в пъти по-ниска от тази на средния европеец. Затова трябва да се работи повече, за да се намери начин как да се произвежда повече. Доходите и ефективността на работа в момента са свързани с количеството на положения труд“, заяви Иванов.

Индустриалният сектор е този, в които най-често се налага на работниците да се трудят извънредно, отбелязва изпълнителният директор на АИКБ. Административният и търговският сектор рядко имат подобни нужди.

„Нека влезем в една хипотеза. Аз съм работник, а вие - работодател. Вашата фирма поема голяма поръчка за определено време, но предприятието ви е прекалено малко, за да се справи. В ситуация, в която на пазара на труда липсват достатъчно квалифицирани нови служители за наемане, вие ми предлагате да работим извънредно при по-добри финансови условия за мен. Аз приемам предложението ви, но вместо да започнем работа, законът ни забранява, защото в Кодекса на труда е вписано, че не може на годишна база да работя повече от 150 часа извънредно. Това е прекалено малко и именно затова искаме да увеличим максимално допустимата норма на 300 часа на година“, каза още Иванов.

Още: Американски санкции в действие: "Лукойл" смени главния изпълнителен директор

Още: Асен Василев все още вижда шанс за транзитните такси за газа: Липсата им струва 10 млн. лв. на ден (ВИДЕО)

Добрин Иванов е съгласен със синдикатите, че увеличеното работно време ще повлияе негативно на личното време и ангажиментите към семейството, но крайното решение остава в ръцете на служителите.

Припомняме, че по-рано Actualno.com разговаря с Ваня Григорова от КТ "Подкрепа" по темата с извънредния труд. По думите ѝ всъщност Кодексът на труда забранява извънредния труд, освен в някои изключения – ако дадено производство не може да бъде прекъснато, без да бъдат нанесени непоправими щети, или ако има договорка между синдикат и работодател и се представи пред Инспекцията по труда.

Във втория случай обаче процедурата е сложна, с няколко етапа на доказване, че това трябва да стане, уточни Григорова, която предупреди: Има две предложения на Социалното министерство, като първото е да се увеличава работата по график до 12 месеца годишно (в момента е 6, при европейско изискване 4), а второто е за увеличението на извънредния труд. И за двете промени Министерството иска да могат да се случат само при колективен трудов договор – но в много сектори няма синдикати и нищо не пречи работодателите да си "създадат" такива, да си договорят с тях каквото си искат, каза Григорова. Искаме ограничение и на сегашното положение – 150 часа, добави синдикалният експерт.

А защо по-рано работодателите поискаха промени, които ще им позволят да уволняват по-лесно, четете в този материал.

Още: Ефектът на тежките американски санкции: Голям брой руски петролни танкери пуснаха котва

Още: Плашат със съд онлайн потребители заради неполучени пратки

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес