Германският автомобилен концерн Volkswagen все още търси най-доброто място за новия си завод в Югоизточна Европа. Това съобщава националният ежедневник Die Frankfurter Allgemeine Zeitung, цитиран от агенция "Фокус".
Още: Украинската икономика ще расте, но прогнозата е ревизирана за по-малко увеличение
Още: ЕС няма да удължава решението си за таван на цената на газа
"Няма окончателно решение на надзорния съвет", заяви премиерът на Долна Саксония Щефан Вайл от Германската социалдемократическа партия (ГСДП), който е и част от ръководния орган на Volkswagen.
Наскоро бе съобщено, че Турция вече е избрана за изграждането на завода на стойност милиарди. От компанията обаче опровергаха информацията. България също продължава да участва в надпреварата.
"Разбира се, независимо как се вземе това решение, то ще бъде икономическо, а не политическо изявление", увери Вайл, като допълни, че се очаква такова да има "може би на следващото или на по-следващото заседание на надзорния съвет". Съответно процесът вероятно ще продължи през есента.
Още: Приходите от туризъм в Турция поставиха нов рекорд през 2024 г.
Още: Забавени заплати за милиони в строителството: Проверки на Инспекцията по труда
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вече и за онлайн магазините: Нова фаза на бойкота срещу високите цени в Хърватия
Германското издание цитира и мнения на критици на Анкара според които избирането на Турция не е съвместимо със ситуацията с правата на човека в страната.
Впечатлението, че компанията отслабва дейностите си в Германия, като пренасочва все по-голяма част от работата си в страни с по-ниски разходи за персонал, противоречи на политиката на ГСПД. „Принципно ситуацията е по-сложна. Компанията трябва да отваря нови пазари за продажби, също чрез пазарно ориентирано производство", подчерта още Вайл. Съгласно думите му Volkswagen трябва да има право да присъства в много страни. „Ето защо се справя толкова добре, защото не само гледа на нещата с национални очила, а се утвърждава в международен план от десетилетия", обясни Вайл.
Наскоро концернът представи добри резултати за работата си - въпреки дизеловата афера и проблемната автомобилна индустрия. От април до юни продажбите са се увеличили с близо седем процента спрямо предходната година, въпреки че са доставени по-малко автомобили. Също така печалбата на компанията се е увеличила значително през този период с почти една четвърт.
Още: Инвестициите на германските компании у нас са 4,4 млрд. евро
Още: Инвестициите в нисковъглеродна енергия поставиха рекорд през 2024 г.
Росен Плевнелиев
Actualno.com припомня, че след среща при премиера Бойко Борисов в средата на юли, президентът (2012 - 2017 г.) Росен Плевнелиев, който е и председател на автомобилния клъстер, заяви, че България продължава преговорите с германския гигант и процесът за София не е приключил.
"Това, че сме на финала със страна като Турция, е огромен успех за България", отбеляза Плевнелиев. "Научихме много, разбрахме много, имаме амбицията да продължаваме напред. Това, че Турция е избрала да продължи да преговаря преференциално, това не означава, че за нас процесът е приключил. България е една изключително достойна алтернатива, която се цели нависоко. В следващите месеци ние продължаваме да работим заедно с концерн на Volkswagen и преговарящите екипи, докато няма подписан договор с една от двете държави", заяви тогава пред журналистите Росен Плевнелиев.
Редица турски издания вече обявиха, че София е загубила битката за завода на Volkswagen. Според публикации в турските медии германският концерн проявявал сериозен интерес към икономическия активния район около град Измир - бастион на политическата опозиция в страната.