България ще води преговори с пет компании за евентуалното строителство на втората ядрена централа в Белене. Това обяви пред депутатите ресорният министър Теменужка Петкова. Това са руската "Атоменергопром", която е дъщерна на гиганта "Росатом", френската Framatom, Китайската държавна ядрена корпорация (CNNC), Корейската хидро-атомна корпорация, и американската General Electric.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Френската и американската отдавна обявиха, че проявяват интерес към доставката на оборудване. Framatom е обявила желание за финансира изграждането на системите за сигурност, а General Electric - производство на турбини и друго оборудване.
До пет компании са сведени кандидатите от общо 13, обяви още Петкова, като те ще имат 6 месеца, за да изготвят обвързващи оферти, съобщиха от Министерството на енергетиката.
Компаниите са избрани заради техния опит в изграждането на ядрени мощности и финансовата им стабилност, обясни Петкова.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Министърът напомни за интереса на Република Северна Македония и участието в проекта с изкупуване на енергия. "Това на практика дава възможност ние да реализираме концепцията за изграждане на този проект като регионален. Знаете, че това беше и основната цел на премиера Борисов – да се гарантира енергийната сигурност не само на България, но и на Балканите", подчерта Петкова, цитирана от БГНЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Очакванията ѝ са до края на април – началото на май 2020 г. да бъдат подадени и обвързващите оферти.
До края на януари предстои да се подпише споразумение за конфиденциалност с избраните, с което да им се даде достъп до информационната стая с документацията за проекта.
Всяка една от компаниите може да влезе в преговори с останалите в кратката листа. Отделно заявленията за придобиване на миноритарен дял ще бъдат предоставени на потенциалните стратегически инвеститори, за да влязат в преговори и да финализират целия модел на проекта, обясни Петкова.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Министърът напомни, че България е твърда в позицията си и ще участва с блокираща квота, т.е. от началото до края на строежа ще участваме с опция да взимаме решения. Тепърва ще се уточнява с какъв дял ще участваме, всичко е въпрос на преговори, намекна министър Петкова. За момента става дума за участие в диапазона от 30-34%.