Ценовата буря на европейските електроенергийни борси продължава да вдига сметките за електричество. След като в сряда (17 ноември) цената на тока у нас бе третата най-скъпа в цяла Европа, четвъртък няма да предложи нищо по-различно, като България ще запази „престижното” си трето място.
Още: Русия изкушава САЩ с петрол и съвместни проекти в Арктика
Според данните на платформата EnergyLive, цената на електроенергията у нас в сегмента „ден напред” отново ще бъде третата най-висока в Европейския съюз и в четвъртък.
Цената на тока в България ще достигне 252.96 евро/мвтч (494.28 лева/мвтч). Това е дори по-висока стойност спрямо постижението от сряда (248.09 евро/мвтч), като цената нараства с близо 2% само за ден.
По-скъп ток ще има само в Гърция (276.47 евро/мвтч) и Сърбия (266.67 евро/мвтч).
Още: Бразилия се присъедини към ОПЕК+
Още: ЕРМ Запад е твърдо против приетия закон за финансова подкрепа на крайни клиенти
Третата позиция ще бъде споделена с Румъния, където цената на тока ще бъде на същото ниво като в България, а именно 252.96 евро/мвтч.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Двойна санкция за една авария: EVN ще постави въпроса с компенсациите за тока в Брюксел
С цени от над 250 евро/мвтч изпъкват още Чехия (252.19 евро/мвтч) и Унгария (252.07 евро/мвтч).
Най-евтин ток в четвъртък ще има в Полша (102.76 евро/мвтч), Германия (139.90 евро/мвтч) и Словакия (140.36 евро/мвтч).
Още: Окончателно: Ще има компенсации за хората, останали без ток по празниците
Още: Български производители: Порочни практики повишават цените на храните
България остава в челото по най-скъп ток в Европа за втори ден подред. Компания ни правят Гърция, Сърбия и Румъния; Източник: EnergyLive
Като цяло цените на тока са най-високи в южната част на континента – от Португалия и Испания до България и Гърция, докато централната и северна част на Европа се радват на по-ниски цени.
Производствените цени на тока у нас не са сред най-високите, въпреки, че борсовите стойности редовно окупират челните позиции в Европа. Според експерти, това издава аномалия на пазара в България, която изисква намеса от страна на управляващите. Още повече, че страната ни е износител на електроенергия, а не вносител, което поставя въпроса защо цените у нас скачат до непосилни за българския бизнес висини.