Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

България изпадна с 3 места в класация за най-добрите аутсорсинг дестинации

14 януари 2016, 07:30 часа • 9125 прочитания

България изпадна с три места в класацията за най-добри аутсорсинг дестинации. Страната ни вече е на 12-а позиция. Това става ясно от проучване на консултантската фирма A.T. Kearney.

Причината за влошаването на позициите е увеличаването на цената на труда по непазарен начин - чрез вдигане на "разходите за данъци, осигуровки и регулации", пише в. "Сега". През 2015 г. бе увеличен максималният осигурителен праг на 2600 лв. - колкото остава и за 2016 г. През миналата година бяха увеличени административно минималните осигурителни прагове, а от януари те са отново завишени средно с над 8 на сто заради административния ръст и заради ръста на минималната заплата. Догодина пък ще бъде увеличена вноската за пенсия с 1 пункт до 18,8%. 

Индексът на консултантската фирма включва 55 страни и се прави на базата на три критерия - финансова атрактивност, кадри и бизнес среда. Позицията на страната ни се влошава заради по-лоши резултати по първите два показателя, а според резултатите бизнес средата се е подобрила леко. Общата оценка се е понижила минимално - от 5.62 точки през 2014 г. на 5.60 точки през миналата година, но това е достатъчно за изпадането с три позиции. Допреди две години страната ни бе единственият представител на Европа в десетката, а сега там е Полша. През миналата година са ни изпреварили още Чили и Виетнам. 

Наетите у нас в аутсорсинг компании са 40 хил. души, но тази година се очаква ръст от 20%. В Полша например те са стигнали 170 хил. души. В аутсорсинга в страната по-значимите компании са 160, а очакваният ръст на индустрията за 2016 г. е малко под 20%. Румъния също ни настига с подобрени показатели като аутсорсинг дестинация - миналата година съседната ни държава се е изкачила с пет позиции.

В края на миналата година президентът Росен Плевнелиев обяви, че към края на 2014 г. у нас работят над 180 аутсорсинг компании, а годишният оборот на индустрията се оценява на около 1 млрд. евро, като се очаква да нарасне гладът за качествени кадри.

На челните места няма размествания и изненада - най-привлекателна аутсорсинг дестинация остава Индия, а след нея са Китай и Малайзия. Бразилия е на четвъртото място, като се е изкачила с четири позиции

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес