Делът на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) в енергийното потребление в България е достигнал 16,3% при цел 16% до 2020 г. Това показват данни на Евростат, цитирани от БГНЕС.
Още: Бивш министър: Колкото повече се бави разширяването на „Чирен“, толкова по-зле за нас и за Европа
Освен България, Естония и Швеция също са изпълнили целите си до 2020 г. За Естония поставената стойност е била 25%, а за Швеция – 49 на сто.
Великобритания и Холандия са на опашката в ЕС по развитие на дела на възобновяемите енергийни източници, показват данните на Евростат. През 2012 г. тези две страни, както и Люксембург и Малта са постигнали едва една трета от целите си до 2020 г., така че възобновяемите енергийни източници да съставляват 20% в общото енергийно потребление в ЕС.
Малта е постигнала 1,4% при цел от 10%, Люксембург – 3,1% при цел от 11%. Великобритания и Холандия се задоволяват съответно с дял от 4,2% и 4,5% от общото потребление на енергия спрямо определените цели от 14% и 15%.
Още: Винетките няма да поскъпнат от 1 април, правителството определи нова дата
Още: Кола, камион или МПС по избор: Така ли таксува тол системата? Нагледен експеримент (СНИМКИ)
Общият дал на възобновяемите енергийни източници в потреблението на енергия в 28-те държави членки на ЕС достига 14% през 2012 г. През 2004 г., когато започва воденето на статистиката, съюзът е потребявал само 8,3% енергия, идваща от възобновяеми източници.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Митата на Тръмп върху Европа: Ефектите за България в цифри
Още: Тревожна прогноза: Ръст на фалитите у нас предричат експерти
Между 2004 и 2012 г. най-голям растеж е регистриран в Швеция, Дания и Австрия.
Още подробности четете в Expert.bg.