Изтегляте законопроекта, сядате в спокойна обстановка всички заинтересовани страни и го довеждате дотам, че секторът да бъде успокоен, дисциплиниран, така че контролът да е на 100% ефективен, без да има никаква лобистка линия, по която да ни упрекнат. Така премиерът Бойко Борисов реши засега съдбата на законопроекта за създаване на Браншова автомобилна камара след среща на протестиращите днес (25 юни) предимно автобусни превозвачи.
Прекратяваме протестните действия, ще изтеглим автобусите и камионите, обявиха превозвачите след срещата с премиера.
По думите на Борисов, когато бил запознат със законопроекта, мотивите в него били само едни - да има Браншова автомобилна камара, която "да съдейства, да дава предложения, да наблюдава и да бъде връзка между сектора и министерството". След срещата с протестиращите превозвачи обаче премиерът разбрал за детайли, които го притеснили - затова разпоредил на вносителя (бел. ред. - депутата от ГЕРБ Станислав Иванов) да изтегли законопроекта.
"Не бих допуснал Министерството на транспорта да има съвещателен глас в камарата", подчерта Борисов един от проблемите на законопроекта, заради който днес се стигна до големите протести. "Принципалът и отговорникът е министърът на транспорта, лицензите трябва да се издават там", подчерта премиерът.
"За мое най-голямо съжаление пак нещата дойдоха до този кабинет, въпреки всичките ми усилия да се решават по министерствата и парламента, но накрая това се получава", заяви Борисов.
Предистория
Още в началото на юни част от бранша на превозвачите се обяви твърдо против готвения нов Закон за Браншова автомобилна камара в България. Причината - устройството на самата камара. Според протестиращите, които са предимно по-малки компании и такива, които извършват превози на пътници, на практика Камарата ще определя кой да има лиценз за превозвач, а това било недопустимо, тъй като членове на управителния орган ще бъдат компании от сектора. С други думи - част от сектора ще определя съдбата на целия сектор.
Как така управляващите (бел. ред. - автор на законопроекта е депутатът от ГЕРБ Станислав Иванов) изразяват съмнение за корупционни практики в администрации, управлявани от самите тях и предлагат компетентен орган да е камара, в която ще членува и държавата и това ще я поставя в конкуренция с частния бизнес, попитаха протестиращите. Друг проблем, според тях, е фактът, че автомобилен превозвач задължително трябва да членува в камарата, а това било предпоставка за натиск при вземане на решения.