Управителният съвет на Държавен фонд "Земеделие" (УС на ДФЗ) утвърди финансов ресурс в размер на 1 922 000 лева по помощ "де минимис" за компенсиране на щети от пожари през 2024 г. на 184 земеделски стопани, съобщават от фонда.
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
В резултат на поредицата от пожари през летните месеци, обхващащи различни региони в страната, бяха унищожени земеделски площи, култури и животни. Земеделските стопани понесоха значителни загуби, които не биха могли да възстановят със собствени възможности и които се отразяват върху жизнеспособността на стопанствата им.
Още: Пожар пламна над село край Асеновград, 6 екипа се борят с огъня
Със заповед на министъра на земеделието и храните бяха сформирани временни експертни комисии към Областните дирекции "Земеделие", които констатираха щетите, причинени от възникналите пожари в районите с обявено бедствено положение в страната. Финансовата подкрепа има за цел да облекчи тежестта върху земеделските стопани, като компенсира част от щетите, нанесени от пожарите. На основание извършените от експертните комисии констатации и издадените протоколи и след обобщаване на данните, допустими за подпомагане са 168 земеделски стопани за 3 387,62 ха със засегнати площи/култури и 16 земеделски стопани с 858 броя пчелни семейства, 10 броя овце-майки и 718 броя пчелни кошери. Утвърдените единични ставки са 8763 лв./ха за трайни насаждения (овощни, лозя); 1231 лв./ха за други трайни насаждения (маслодайна роза, лавандула, шипка, салвия); 2864 лв./ха за черупкови плодове (бадеми, орехи, лешници); 1900 лв./ха за полски култури (пшеница, тритикале, царевица, ечемик, слънчоглед); 214 лв./ха за пасища и мери; 256 лв./ха за ливади; 191 лв./бр. за пчелни семейства; 174 лв./бр. за пчелни кошери; 324 лв./бр. за овцемайки.
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Още: Фицо иска руски газ през България, Ердоган помага
Още: Голям пожар в центъра на София, жена скочи от втория етаж
Максималният размер на помощта "де минимис" за един земеделски стопанин или едно и също предприятие не може да надхвърля левовата равностойност на 25 000 евро (48 895 лева) за период от три последователни бюджетни години (2022 - 2024 г.). Предстои ДФ "Земеделие", съвместно с компетентните дирекции в Министерството на земеделието и храните, да изготви указания за предоставяне на помощта. До момента са изплатени 258 639 лева помощи "де минимис" на земеделски стопани, пострадали от пожарите това лято. По данни на ресорното министерство, над 8 093,22 са опожарените тази година земеделски площи в страната, пише БТА.
Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката
Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?
Още: ТИР горя на автомагистрала Струма (СНИМКА)
През септември Европейската комисия предложи да се отпуснат 119,7 милиона евро за пряко подпомагане на земеделците в България, Германия, Естония, Италия и Румъния, засегнати от неблагоприятни природни явления през пролетта и началото на лятото на тази година. Предвижда се нашата страна да получи 10,9 милиона евро от общата сума, Германия - 46,5 млн. евро, Естония - 3,3 млн. евро, Италия - 37,4 млн. евро и Румъния - 21,6 млн. евро. В съобщението се допълва, че посочените суми може да бъдат допълнени с до 200 процента от националните бюджети. Предвижда се помощта да бъде отпусната до 30 април догодина.