Средната цена на литър бензин А95 вече е 1,92 лева, показват данните на специализирания сайт fuelo.net. През март поевтиняването вече е 13,51%. Най-ниската средна цена е на VM Petroleum – 1,63 лева на литър, а най-високата е на "Атанасов груп" – 2,18 лева. Вече всички по-известни вериги търгуват средно под 2 лева на литър.
Що се отнася до дизела, там средната цена е 1,95 лева на литър, а поевтиняването за месеца дотук е 14,10% т.е. 32 стотинки. Отново бензиностанциите на Марешки търгуват на най-ниска цена – 1,63 лева, а "Атанасов груп" е с най-висока средна – 2,19 лева. С изключение на "Лукойл", чиято средна цена е точно 2 лева за литър и "Газпром", която продава на средна кота 2,02 лева на литър, всички други по-известни вериги продават под границата от 2 лева.
Петролът по света
Цените на основните сортове петрол тази сутрин бележат спад с повече от 4%, което е поредно отражение на разпространението на коронавируса COVID-19 върху глобалното търсене на суровината.
Фючърсната цена за юни на нефта от марка "Брент" (Brent) е вече с 4,6% по-ниска и е 26,78 долара за барел, а прогнозируемата цена за май за американския петро WTI е 20,51 долара за барел.
Тази нощ цената на WTI падна под психологическата граница от 20 долара на барел - до 19,92 долара за барел, което е най-ниското ниво от началото на годината. А последната известна засега цена на руския сорт "Уралс" - от 27 март, е 21,75 долара за барел.
Извън проблемите с коронавируса, върху петролния пазар продължава да оказва въздействие и "ценовата война", след като в началото на март стана ясно, че държавите от ОПЕК+ не успяха да се споразумеят за съкращаване на добива на нефт. Това означава, че от 1 април държавите-производителки на петрол ще свалят ограниченията върху добива.
В края на миналата седмица Саудитска Арабия съобщи, че не води преговори с Русия за "балансиране" на петролните пазари. Именно Русия не се съгласи да има споразумение за намаляване на добива.
ОПЕК, Саудитска Арабия и Русия биха могли да изгладят своите противоречия, но ОПЕК не може да направи много при сегашната ситуация, тъй като спадът в търсенето е много голям, смята ръководителят на изследователския отдел в енергийния сектор на National Australia Bank Лахлан Шо.
Още: "НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 30 март"