Няма издадено предупреждение за България по системата за бърза реакция на ЕС, касаещо заразени замразени зеленчуци и сладка царевица. Това заявиха от Българската агенция по храните (БАБХ) след изрично запитване на Actualno.com заради съобщение за опасност, касаещо пет европейски държави.
Още: В Сърбия треперят ще им спре ли България руския газ
Още: Държавата тупа топката с хартиената фабрика в Стамболийски
Сладка царевица и най-вероятно други видове замразени зеленчуци са източник на зараза, довел до най-малко 47 случая на разболели се и 9 смъртни случая в Европа. Случаите на зараза са в Австрия, Дания, Швеция, Финландия и Великобритания, съобщава Европейската агенция по безопасност на храните (EFSA). Случаите са от 2015 година досега, като 23 са във Финландия, 11 във Великобритания, 7 в Швеция, 4 в Дания и 2 в Австрия. Два от смъртните случаи са във Великобритания, други два са в Дания.
Заразата идва от бактерията "Листерия", която е устойчива на топлинна обработка. Тя предизвиква листероза, като симптомите на болестта са подобни на тези при грипа – мускулна слабост, треска, гадене и повръщане, както и стомашно-чревни симптоми. Инкубационният период е 70 дни. За да бъде убита бактерията, трябва да има сериозна термична обработка.
Бактерията тръгва от продукти, които се продават в няколко големи вериги – Tesco, Aldi, Waitrose и Lidl. Въпросните вериги са започнали да изтеглят продукти специално във Великобритания – 43 различни вида продукти, пише британският вестник Manchester Evening News. Британската агенция по безопасност на храните е пуснала списък с всичките продукти, за които има издадено предупреждение да не се консумират!
Още: Производителите на грозде получиха над 1 млн. лв. за борба с вредителите
Още: Германско издание: Защо гръцката икономика се справя удивително добре?
На запитване на Actualno.com, от "Лидл България" отговориха, че нито един от въпросните продукти от въпросните производители, чиито имена можете да видите по-долу в текста, не се предлага на българския пазар.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Последни данни: Къде е България по благосъстояние и БВП на човек в ЕС?
Съгласно данните на EFSA, най-вероятно заразата тръгва от източник в Унгария. Според информацията източници вероятно са компаниите Greenyard и Pinguin Foods Hungary. Предварителните данни сочат, че това са източниците, но предстоят допълнителни изследвания. EFSA не посочва имена на производители, но Greenyard казва, че е затворила унгарската си мощност и търси място, където да възобнови производството. Има информация и, че от март месец въпросната производствена мощност е под официален контрол и никакви продукти не са излизали и разпространявани от там. Британската агенция по безопасност на храните обаче специално е посочила, че се изтеглят продукти на Greenyard (замразени зеленчуци) от британската търговска верига.