Банките ще са длъжни да предоставят финансова информация, включваща за номерата на банковите сметки, титулярите и наличните суми, на Националната агенция за приходите (НАП). Агенцията от своя страна ще е органът, отговарящ за автоматичното изпращане на данните на страните членки от ЕС съгласно европейска директива от миналата година, както и международното споразумение FATCA, сключено със САЩ.
Това стана с приети днес на второ четене промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК).
Основните субекти, които са задължени да събират и да предоставят на компетентния орган информация, подлежаща на автоматичен обмен, по трите акта - Директива 2014/107/ЕС, Споразумение FATCA и Стандарт CRS, са предоставящите информация финансови институции. Автоматичен обмен на финансова информация е системното предоставяне на държава членка на ЕС на финансова информация в областта на данъчното облагане относно местни лица за данъчни цели на предварително определени интервали. Това се прави, за да се избегнат зачестилите в последните години данъчни измами и укриване на данъци в рамките на ЕС и в световен мащаб, обясняват вносителите.
Изпълнителният директор на НАП определя реда и условията за достъп и използването на информацията от органите и служителите на агенцията.
Информацията, обменяна с компетентните органи на другите държави членки на Европейския съюз, може да бъде използва единствено за целите на установяване на задължения за данъци, за целите на установяването и събирането на задължителни осигурителни вноски и други публични вземания и в хода на административни и съдебни производства във връзка с налагане на наказания за нарушаване на данъчното законодателство.
Какви още промени бяха направени в ДОПК и за какво се отнася директивата Директива 2011/16/ЕС четете в Expert.bg.