Атанас Пеканов каза какви са ползите и негативите от въвеждането на еврото

31 май 2022, 08:10 часа • 4135 | прочитания

Да, трябва да се подготвим за високи цени през следващите месеци. Ситуацията е изключително несигурна. Трудно е да се каже какви ще са цените на горивата и храните. Но най-вероятно цените на горивата ще се задържат на завишени стойности - средно ще бъде около 100 долара за барел. Това коментира бившият вицепремиер по управление на европейските средства Атанас Пеканов.

Още: Бивш министър: 600 000 души взимат по-високи от заслужените пенсии, работещите да се готвят за по-високи удръжки

Още: Бивш министър: Колкото повече се бави разширяването на „Чирен“, толкова по-зле за нас и за Европа

Попитан от Нова телевизия трябва ли да въвеждаме еврото и кога той каза, че дискусията трябва да се прави по-спокойно и със спокоен тон. "Анализи по темата има. Сега ситуацията леко се промени. Но ползите са повече за България. Основната е засилено доверие в банковата система, тъй като ще бъде засилен надзорът", каза той.

"Ще имаме възможност и за участие във вземането на решения в ЕЦБ. В момента сме само изпълнители, по-добре да участваме във вземането на решения”, добави той.

По думите му, има и рискове. "Ситуацията е много несигурна. Има и повишена инфлация. Но еврото няма да доведе до по-висока инфлация“, каза той. 

Още: Винетките няма да поскъпнат от 1 април, правителството определи нова дата

Още: Кола, камион или МПС по избор: Така ли таксува тол системата? Нагледен експеримент (СНИМКИ)

Според него ако искаме ползите да са повече от негативите трябва да има по-добра информационна кампания и мерки, които да не позволяват на фирмите да завишават цените.

Относно банковите кредити той заяви, че няма да има проблеми - те ще бъдат превалутирани. 

"Страхът и очакванията могат да доведат до по-висока инфлация. Един от огромните успехи на централните банки е, че те успяха да накарат пазара да им вярва. Но у нас в институциите няма доверие и това трябва да се промени", заяви Пеканов.

Относно лихвените проценти той добави, че сме в цикъл на повишаване на лихвените проценти. "И у нас също ще се повишат. Именно затова разбирам страховете за въвеждане на еврото през 2024 г.", каза той.

Още: Паркирай бързо и удобно с My Fibank

Още: В кои сектори обявите за работа растат драстично: Актуални данни

ОЩЕ: Standard&Poor's: Влизането на България в еврозоната през 2024 година изглежда амбициозна цел

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес