Ако няма пълно съгласие на политиците експертите нищо не могат да направят. Това каза пред БНР доц. Красимир Ангарски, финансист, министър без портфейл, отговорен за икономическата политика в служебното правителство на Софиянски, предаде БГНЕС.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
Причината за създадената ситуация с банковата система е един скандал в публичното пространство - недопустим, в който голяма роля изиграха и политиците. Хората не се интересуват какво е било в историята, те се интересуват дали ще могат в понеделник да си вземат парите, ако им трябват. Причината да се стигне до тук е в загубата на доверие, коментира Ангарски в отговор на въпрос дали ситуацията води началото си от проекта "Южен поток".
Според него трябва да се мине през избори, час по-скоро да има ново по-силно правителство, защото иначе доверието все повече ще пада.
Колкото до изказванията на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов за МВФ, финансистът коментира: Ние може да се обърнем навсякъде, но въпросът е да се действа. Ако тази първата банка, която пострада, беше отворена още в петък, нямаше да има опашки пред ПИБ. Защо се поставя въпросът, че Валутният борд бил под заплаха – 27 млрд. покритие. Няма кой да обясни тези работи. 15 години откакто действа бордът преди всички избори се повдига тази тема, но досега всички политически лидери са били категорични, че са зад борда. Днес политическите сили, които са при президента трябва да потвърдят, че застават категорично зад борда, каза доц. Ангарски.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Според него "тези, които искат в мътна вода да уловят риба" са тези, които действително имат да връщат големи кредити и си мислят, че ако стане хаос няма да бъдат търсени. Много са заинтересовани, но длъжниците ще бъдат търсени, продължи Ангарски.
Той е категоричен, че не бива да се коментира въобще стабилността на Валутния борд. Бордът е непоклатим – той е неприкосновен резерв и няма нищо общо с фалити на банки.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Според него 42-ото НС няма време да преразглежда Закона за банките. Отговорните лица трябва да излязат и да обяснят на хората кога ще отвори съответната банка и кога гражданите ще могат да си получат парите, заключи Ангарски.