Няма политически оттенък в оценката на Standard & Poor's относно България и кредитния ѝ рейтинг. Перспективата за развитие е намалена, защото от S&P смятат, че има повишен политически риск в страната. Това заявиха в сутрешния блок на bTV финансистът Алекс Бебов и червеният депутат Георги Кадиев.
Според експертите в студиото на „Тази сутрин” обаче от S&P са отчели само, че съществува повишен политически риск и нестабилност преди изборите за евродепутати през май догодина. А това може да се отрази по негативен начин върху икономиката ан страната.
"Рейтинговата агенция оценява риска дадена държава да изпадне в състояние да не може да изплаща външния си дълг. В този смисъл тя следи политиката заради влиянието й върху икономиката. Не мисля, че са дали политическа оценка. Просто са казали, че има риск да не се осъществят икономическите реформи, от които страната се нуждае. За тях не е важно кой управлява, а дали има такива реформи. Обикновено намаляват перспективата и 12 месеца наблюдават ситуацията – едва след това евентуално намаляват оценката. Последно 2008 г. сме имали негативна перспектива от S&P”, обясни Кадиев.
Според Бобев е нормална практика рейтинговите агенции да се презастраховат. Така, в случай, че има негативно развитие на ситуацията в дадена страна - "един вид те са го предвидили".
Именно S&P беше първата от голямото трио - S&P, Moody's и Fitch, която не се посвени да намали кредитния рейтинг на САЩ преди няколко години.
Той подчерта, че пазарите почти не са реагирали на намалената перспектива. Причината – те отчитат малка вероятност за реално падане на рейтинга. Още повече, че настройките на бизнеса за следващата година са положителни, както стана ясно от проучване на Стопанската камара.