Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

86,26% от кандидатстванията за настоящия програмен период на еврофондовете са станали по електронен път

25 септември 2016, 09:27 часа • 697 прочитания

86,26% от всички 10 446 подадени проектни предложения по всички оперативни програми на настоящия програмен период за европейско финансиране са постъпили електронно. Това се посочва в Междинен доклад за управление на средствата от ЕС за стария и настоящия програмен период, който е приет преди десет дни от ресорната парламентарна комисия.

86% от кандидатствалите са изразили удовлетвореност от възможността да използват електронната система, известна като ИСУН 2020.

От доклада става ясно още, че по-голяма част от Управляващите органи на различните оперативни програми изразяват загриженост заради забавяне при изпълнение на проектите от програмен период 2014-2020 година. Вече е напълно ясно, че реалното усвояване на европейските средства ще стартира едва през следващата година и ще продължи през 2018 г., когато обаче Европейската комисия ще извърши преглед на изпълнението на програмите и може да се стигне до намаляване на разполагаемите бюджети, ако се констатира забавяне. Очакванията на УО на програмите е към 31.12.2016 г. да бъдат договорени 29% от средствата през настоящия програмен период, а разплатени да бъдат 7% от разполагаемия бюджет.

“Към момента се забелязва известно забавяне в изпълнението на ОП “Транспорт и транспортна инфраструктура” и Управляващият орган счита за необходимо до края на 2016 г. бенефициентите да подадат всички формуляри за кандидатстване за инвестиционните проекти. По този начин следва да се избегне рискът от загуба на средства и да се постигне добро финансово управление. В допълнение в началото на 2017 г. се очаква строителството на част от жп отсечките да стартира и да генерира съответните разходи”, пише в документа. От УО на ОПТТИ допълват, че се надяват до края на годината да има яснота за бъдещото строителство на отсечката от АМ “Струма” в района на Кресна, където би трябвало да отиде по-голямата част от бюджета за пътища през настоящия програмен период.

От УО на Оперативна програма “Околна среда” признават, че заради проблемите с изпълнението на предварителното условие по програмата, свързано с реформата във ВиК сектора и докато не са налице качествени регионални прединвестиционни проучвания, които се подготвят от регионалното министерство, инвестициите в сектор “Води” ще се забави. Очакванията са инвестициите да стартират едва през 2018 г.

За забавяне през настоящия програмен период признават и от УО на ОП “Региони в растеж”. “Забавяне в изпълнението на проекти с финансови инструменти поради непостигнато пълно съгласие по Финансовото споразумение между УО на ОПРР и ФМФИБ, т.нар. Фонд на фондовете, който бе създаден през настоящия програмен период”, става ясно от междинния доклад, който депутатите са разгледали преди десет дни.

От УО на ОП “Иновации и конкурентоспособност” не индикират за момента трудности, същото е и по програмата за “инициатива за малки и средни предприятия”.

От УО на ОП “Развитие на човешките ресурси” също индикират за известно забавяне, което се дължало на “съгласувателната процедура с Министерство на финансите по отношение на режима на минимални помощи и необходимостта от преработване/допълване на документите за кандидатстване и изготвяне на анализи за дейността на конкретните бенефициенти”.

“Отчитайки сключените и предстоящите за сключване договори за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по ОП “Наука и образование за интелигентен растеж”, на база оценка на вероятността за настъпването и влиянието му върху постигане на поставените цели, потенциалният риск от налагане на финансови корекции може да се определи като среден”, констатират от УО на ОПНОИР и допълват, че не идентифицират съществен риск от загуба на средства респективно отклоняване от поставените цели във връзка с налагане на финансови корекции.

УО на ОП “Добро управление” е доста лаконичен в предоставената информация.

Оказва се, че има съществен проблем с управлението на програмата, която осигурява храна и материално подпомагане на нуждаещи се лица. Мерките по програмата са насочени към хората, които живеят в най-висока степен на бедност и социална изолация. Целта е до края на програмния период (2020 година) броят на живеещите в бедност българи да бъде намален с 260 000 души. УО на програмата е Агенцията за социално подпомагане. Към момента няма сключени договори за доставка на захар и на олио, защото определените за изпълнители на поръчката са отказали да подпишат договорите. При изпълнението на програмата през 2015 г. са идентифицирани редица проблеми, като например: “От момента на обявяване на обществената поръчка до реализирането, броят на лицата от допустимата целева група намалява значително. Причините за това са различни: Голям брой починали лица; Голям брой лица и семейства, променили постоянното си местоживеене, в това число и такива, напуснали страната. В програмата е посочено, че непотърсените и нераздадените храни ще бъдат преразпределяни на същите целеви групи. Това условие е създало сериозни затруднения в практически аспект. Същевременно се е установило, че има и не малък брой лица и семейства, които не попадат в обхвата на така дефинираните”.

Междинният доклад съдържа информация и за приключването на програмите от т.нар. стар програмен период – 2007-2013 г. Става ясно, че по-голямата част от програмите са приключили с усвояване на около 95% от бюджета. За да се достигне до този висок процент на усвояемост обаче, бюджетното съфинансиране по някои от програмите е било увеличено значително, за да покрие наложени санкции или непризнати от ЕК разходи. Оказва се, че по програмите продължават да текат одити и проверка на сертифицираните разходи.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес