8,6 млн. лева е приходът от предизвикалия много спорове данък върху лихвите по срочните депозити на физическите лица в търговски банки, съобщават от Националната агенция за приходите (НАП).
Още: Бивш министър: Колкото повече се бави разширяването на „Чирен“, толкова по-зле за нас и за Европа
Според закона данъкът се внася от финансовите институции до края на месеца, следващ месеца, в който са изплатили лихвата на гражданите.
Доходите от лихви по срочни депозити на местни физически лица в търговски банки в страната няма да се обявяват в данъчната декларация за доходите на физическите лица, припомнят от НАП. Законът не изисква гражданите да декларират или да плащат този данък, защото задължение на банката, в която имат депозит, е да го изчисли, удържи и внесе по сметката на Националната агенция за приходите.
Независимо от това дали дадено физическо лице е длъжно да декларира доходите си на друго основание (например получени доходи от хонорари или наеми), данни за размера на депозита, за начислената и изплатена лихва или дължимия данък върху нея няма да се попълват в данъчната декларация, допълват от НАП.
Още: Винетките няма да поскъпнат от 1 април, правителството определи нова дата
Още: Кола, камион или МПС по избор: Така ли таксува тол системата? Нагледен експеримент (СНИМКИ)
Лихвените доходи по безсрочни депозити и т.нар. детски влогове не подлежат на облагане с данък върху доходите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Митата на Тръмп върху Европа: Ефектите за България в цифри
Още: Тревожна прогноза: Ръст на фалитите у нас предричат експерти