Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

1500 лева средна заплата - след поне 15 години, казва експерт

30 април 2014, 08:26 часа • 43913 прочитания

1500 лева ще ни е средната заплата, когато станем като Полша. Тях като ги приемаха в ЕС се говореше – Полша ли влиза в Европа или Европа в Полша. Това заяви председателят на КТ „Подкрепа” Константин Тренчев.

Още: ЕСО отчита много по-високо потребление на ток по Коледа

Още: 2024 г.: Годината на биткойна и златото

Това изявление беше контрирано от заместник-председателя на БСК Димитър Бранков, който посочи, че никой в Полша „не се е хванал на въдицата валутен борд”. А според бившия социален министър Иван Нейков средна заплата от 1500 лева можем да видим най-рано след 15 години.

Истинският механизъм за увеличаване на доходите в България няма – няма връзка между квалификацията на работещия и усилията му, подчерта Нейков в сутрешния блок на Нова телевизия. Вече трета година от Министерството на труда опитват да пробият Министерството на финансите с механизъм по въпроса – не се влагат параметри като квалификация, като инфлация, добави той.

По отношение на обсъжданото увеличение за още шест месеца платено майчинство за отглеждане на дете до 8-годишно дете преките загуби за бизнеса ще са 360 млн. лева, посочи Димитър Бранков. Същевременно Тренчев подчерта, че са българите въпросът с отпуските не е толкова важен, важен е въпросът с парите. Така че нека питаме хората, които могат да създават деца, какво им пречи да го правят – здравни или социални обстоятелства. Само вадим признаци за демографската криза, без да има цялостна политика, каза Тренчев.

Още: КЕВР проверява извънредно електроразпределителните дружества и ЕСО

Още: ЕРМ Запад мобилизира допълнителни екипи към най-тежко засегнатите от снега райони

Според Нейков предложението на КНСБ за още половин година платено майчинство не може да мине. Той припомни, че като капацитет на образованието жените в България имат по-добри резултати от мъжете. Но от всички ръководни длъжности в българския бизнес само 12% са за жени – защо работодателите странят от дистанционната работа, попита бившият социален министър. Когато усетят, че жена е бременна, уважемите работодатели гледат да се отърват от тях, констатира Тренчев.

По въпроса Димитър Бранков веднага отговори, че работодателските организации направили много за по-гъвкаво трудово законодателство.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес