Добрич е домакин на третия световен конгрес по спелеология в изкуствени кухини от днес до 25 май. Във форума участват 32 водещи специалисти от 14 държави като преобладават експертите от Италия, където тази дейност е много добре развита. Предишните два конгреса са били в Рим и Кападокия.
Обект на конгреса са подземни кухини, изкуствено създадени в различни исторически епохи или преустроени от човека като гробници, скални църкви, манастири, рудници и кариери за добив на природни ресурси, вододобивни, канализационни и военни съоръжения.
Подземните кухини са исторически и културни забележителности, а някои от тях – и археологически, обясни организаторът на конгреса Алексей Жалов, който е председател на Балканския спелеоложки съюз. По негови данни подземните кухини с религиозно значение са обект на изследване в страната ни вече над 100 години, а първите публикации по темата са на братя Шкорпил. Описаните български пещери са 6200, а 1/3 от тях са обект на защита.
Страната ни няма закон за защита на пещерите като в Словения и на практика всеки може ненаказано да прави каквото иска в тях, каза още Жалов. Той припомни, че в някои държави пещерните образувания са считани за археологически паметници и попадат под защита.
Участниците в конгреса ще посетят скалния манастир край тервелското село Оногур, Аладжа манастир, кариерата за добив на воденични камъни в комплекс „Златни пясъци“, Калиакра, защитената местност Яйлата, където има 102 пещерни жилища, два некропола и скална църква.