„Отговорно заявявам, че за нас – пчеларите, държавата е абдикирала“. Това заяви на среща в Добрич със зам.-министъра по земеделието Вергиния Кръстева земеделски производител, който от близо 50 години се занимава с пчели. Той посочи, че търговците налагат унизителни изкупни цени на меда и предупреди, че ако държавата не вземе мерки, след 10 години пчеларите в Добруджа ще намалеят с 40%. Младите хора вече се отказват от този поминък, тъй като цена от 3 лв. не им е изгодна.
Пчеларството загива, не може да се развива, категоричен е друг пчелар. Той посочи, че от 1000 кошера в селото му, вече са останали едва 40. По думите му аналогично е състоянието и при овощарството. Заради по-големи субсидии, които гръцките фермери получават, праскови от Гърция навлизат на нашия пазар на цена от 0,50 лв.
Пчеларството и овощарството в България са застрашени от гибел, предупредиха добруджанските производители.
Според данните, които зам.-министър Кръстева изнесе на информационната среща, земеделският сектор в Добричка област формира 14% от брутната добавена стойност, което е над средния показател за страната. Житницата на България е водеща в производството на зърнени и маслодайни култури, които заемат съответно 11% и 8% от площите в страната. Напоследък се увеличават и площите с технически култури и през програмния период 2014-2019 г. увеличението им е 7 пъти, а на лавандуловите насаждения – над 5 пъти.