Плажът на залива "Болата" край Каварна, класиран сред най-красивите в света, е застрашен от унищожаване, тъй като защитните дамбови стени (буните) не са ремонтирани от десетилетия и са в окаяно състояние.
Още: Задържаха група ученици за серия грабежи и побои в Добрич
Още: Съдбата на единственото кино в Каварна е крайно неясна
За това сигнализира председателят на инициативния комитет „За туризма на Калиакра“ Стелиан Томов. Той е запознал с проблема държавната и местната власт и очаква бърза намеса, за да не се стигне до необратимото, предаде кореспондентът на Actualno.com.
В сигнала си Томов посочва, че при разрушаване на буните морската вода ще залее плажната ивица, а това крие риск и за вододайната зона, която снабдява с питейна вода селата Българево, Свети Никола и ваканционното селище „Русалка“. Така ще трябва да се търсят варианти за пречистване на водите или за алтернативно водоснабдяване на близките населени места.
Още: Ще спрат ли влаковете по линията Добрич - Кардам
Още: В община Добричка ще гласуват за перките
Според експерта е допустима рехабилитация на вече съществуваща инфраструктура в защитените територии, към които влиза и местността "Болата", а забраната за строителни дейности е валидна само за ново строителство.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Добрич под вода: Порой и градушка заляха града (СНИМКИ)
Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 8 МИР - Добрич
Във връзка с необходимостта от спешен ремонт на дамбовите стени, Томов очаква „да се стартира незабавна процедура по смисъла на Закона за защита при бедствия и Директива 2008/114/ЕО на Съвета от 8 декември 2008 г. относно установяването и означаването на европейски критични инфраструктури и оценката на необходимостта от подобряване на тяхната защита, които уреждат обществените отношение, свързани с осигуряването на защитата на живота и здравето на населението, опазването на околната среда и имущество при бедствия“.
Той посочва също, че е необходимо разрушените брегоукрепителни съоръжения да се дефинират като „критична инфраструктура“, а това означава, че елемент, система или части от нея, намиращи се в страните членки на ЕС, които са от основно значение за поддържането на жизненоважни обществени функции, здравето, безопасността, сигурността, икономическото или социалното благосъстояние на населението, и чието нарушаване или унищожаване би имало значителни последици в съответната страна.
Още: Вижте листата на БСП за парламентарните избори на 27 октомври в 8 МИР - Добрич
Томов очаква правителството да заложи изпълнението на ремонта на буните тази или следващата година, за да бъде избегнат рискът от бедствия.
В подкрепа на гражданската инициатива застава и Националната асоциация „Българско Черноморие“.
Сигналът е изпратен до началниците на политическите кабинети на вицепремиера по икономическата и демографската политика и на вицепремиера по обществения ред и сигурността и министър на отбраната, както и до областния управител на Добрич и кмета на Каварна.