Историята на Интернет започва с развитието на компютрите през 50-те години на миналия век и появата на научни и приложни концепции за глобални компютърни мрежи почти едновременно в различни страни, предимно в научни и военни лаборатории в САЩ, Великобритания и Франция.
Още: Стихотворение на деня, 1 април, от Радой Ралин
Още: 1 април: Какъв църковен празник е утре
Смята се, че това изследване е инициирано от д-р Ликлайдер, който през 1962 г. е назначен да ръководи проекта за използване на компютърни технологии за военни цели. Той привлича частни невоенни фирми и университети за изследвания, поставяйки основите на Arpanet. Първият "разговор" по компютърна мрежа се провежда през 1969 г. между университета в Лос Анджелис, Станфордския изследователски институт и университетите в Санта Барбара и Юта.
Знаете ли как се е казвал първият български компютър?
Използвайки постиженията на Arpanet, през 1984 г. Националната научна фондация на САЩ създава мрежата NSFNET за комуникация между университети и компютърни центрове. За разлика от затворената ARPANET, връзката с NSFNET беше сравнително безплатна и до 1992 г. повече от 7500 малки мрежи бяха свързани към нея, включително 2500 извън Съединените щати. С прехвърлянето на основната мрежа NSFNET за комерсиална употреба се роди модерният Интернет.
Още: Аспартам: Безвреден подсладител или скрит враг на здравето
Още: Психолог: 5 истини за брака, които научаваме твърде късно
Знаете ли кога е създаден първият компютър в света?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Нумерологична прогноза според датата на раждане за 1 април 2025
Още: Обичате сирене? Ето кои видове са подходящи, ако искате да отслабнете
До 80-те години на миналия век компютърните мрежи бяха достъпни главно за служители на специализирани институции, а през 80-те години персоналните компютри (PC) започнаха да се разпространяват за частна употреба, което създаде огромно търсене на мрежи. Ако специалистите използват мрежи главно за изследователски и производствени задачи, тогава хората на първо място проявяват интерес към личната комуникация и получаването на популярни текстове и други файлове за своите компютри. Първата масова мрежова технология, която реши тези проблеми, беше електронната поща, на нейна основа през 1980 г. беше създадена първата масова глобална компютърна мрежа за обмен на информация Usenet.